Grupa pasjonatów archeologii i ochrony dziedzictwa, na czele której stoi Sixto Pérez, przekazała władzom Teneryfy oraz rządowi Wysp Kanaryjskich informacje o archeologicznych, etnograficznych i architektonicznych wartościach znajdujących się na terenie planowanej budowy nowego toru wyścigowego dla samochodów i motocykli. Spotkanie odbyło się w ubiegłą środę (22.11.2023) i miało na celu zwrócenie uwagi na 19 obiektów archeologicznych, 17 etnograficznych i 3 architektoniczne, które mogą zostać zniszczone lub uszkodzone w wyniku budowy.

Ochrona dziedzictwa kulturowego kontra rozwój infrastruktury

Projekt toru wyścigowego, zlokalizowanego w Granadilla de Abona, w pobliżu lotniska Tenerife Sur, rozpoczął już pierwszą fazę budowy. Pomimo tego, grupa archeologów i aktywistów podkreśla, że teren ten posiada bogatą wartość historyczną i kulturową, która jest chroniona prawnie. Zwracają uwagę, że tor wyścigowy nie jest pierwszoplanową potrzebą wyspy, a jego budowa niesie ryzyko nieodwracalnych szkód dla dziedzictwa Teneryfy i całego archipelagu.

Współpraca z władzami w celu ochrony dziedzictwa

Grupa ta wyraża gotowość do współpracy z regionalnymi władzami, aby chronić dziedzictwo wyspy. Docenia również możliwość przedstawienia swoich obaw i zaangażowania na rzecz ochrony, promocji i edukacji na temat historycznego i archeologicznego dziedzictwa wyspy. Podkreśla, że jej działania nie naruszają kompetencji profesjonalistów i administracji publicznej.

Ostatnie doniesienia o grabieżach archeologicznych

Grupa ta niedawno poinformowała również o grabieżach archeologicznych w jaskini w San Juan de la Rambla, gdzie zniknęły ważne artefakty, prawdopodobnie należące do Guanczów – rdzennych mieszkańców wysp. Wśród zniszczonych przedmiotów znalazły się kości, ceramika i inne narzędzia, co dodatkowo podkreśla wagę ochrony dziedzictwa kulturowego wyspy.

formula 1 Teneryfa

Źródło