Podczas wspinaczki po fasadzie szpitala na Teneryfie strażacy uratowali mężczyznę, który okazał się pacjentem psychiatrycznym, a nie jak twierdzono w mediach społecznościowych imigrantem z północnej Afryki. Źródła w szpitalu Nuestra Señora de La Candelaria potwierdziły, że mężczyzna próbował uciec przez okno.

Mistyfikacja w sieciach społecznościowych

Incydent ten jest najnowszym przykładem mistyfikacji rozpowszechnianej w celach rasistowskich w sieciach społecznościowych. Wideo, szeroko rozpowszechniane na tych platformach, pokazuje mężczyznę, który według użytkowników jest „pochodzenia Maghrebi”. W rzeczywistości jednak była to próba ucieczki pacjenta psychiatrycznego.

Wiadomości w sieci społecznościowej X

Wiadomości udostępnione w sieci społecznościowej X głosiły, że „Maghrebi wspina się na fasadę szpitala Nuestra Señora de la Candelaria (Teneryfa), a strażacy muszą ciężko pracować, aby go przechwycić”. Posty te nawoływały również do masowej deportacji. Film został także udostępniony na Instagramie z podobnymi komentarzami, co wzbudziło wiele negatywnych emocji i nieprawdziwych opinii.

Fakty

Mężczyzna nagrany podczas akcji strażaków nie jest pochodzenia północnoafrykańskiego, co potwierdziły źródła z ośrodka zdrowia Nuestra Señora de La Candelaria. Informacje te zostały również potwierdzone przez Departament Zdrowia Rządu Wysp Kanaryjskich oraz rzecznika strażaków. Była to akcja ratunkowa dotycząca pacjenta psychiatrycznego próbującego uciec przez okno szpitala.

Dezinformacja na temat imigracji z Afryki Północnej w Hiszpanii

Fałszywe publikacje na temat imigracji są jednym z najbardziej rozpowszechnionych rodzajów dezinformacji. Wykorzystują one wprowadzające w błąd i pozbawione kontekstu dane, aby przypisać działania lub przestępstwa obcokrajowcom. Manipulują także oficjalnymi danymi dotyczącymi liczby migrantów oraz pomocy, jaką otrzymują.

Prawda o migracji Maghrebi

W kontekście migracji Maghrebi, EFE Verifica obaliła wiele stygmatyzujących wiadomości dotyczących tej grupy. Podczas wyborów regionalnych w Katalonii, EFE Verifica zbadała i zaprzeczyła wiadomościom, w których muzułmanie byli oskarżani o próbę narzucenia islamskiego emiratu w Katalonii.

Wnioski

Incydent na Teneryfie, w którym strażacy uratowali mężczyznę wspinającego się po fasadzie szpitala, jest kolejnym przykładem dezinformacji mającej na celu szerzenie rasizmu. Prawda jest taka, że był to pacjent psychiatryczny, a nie imigrant z północnej Afryki. Fałszywe informacje dotyczące imigracji są częstym narzędziem manipulacji opinią publiczną i prowadzą do niepotrzebnych napięć społecznych.

nie maghrebi uciekajacy ze szpitala la candelaria ale pacjent psychiatryczny najnowsza mistyfikacja dotyczaca migrantow

Źródło