Odkrycie nowej egzoplanety wielkości Wenus

Międzynarodowe badania, w których główny udział brał Instituto de Astrofísica de Canarias (IAC), doprowadziły do odkrycia planety o rozmiarach pośrednich między Ziemią a Wenus, krążącej wokół chłodnego czerwonego karła w odległości 40 lat świetlnych.

Obiecujący kandydat do badań atmosfery

Gliese 12 b jest obiecującym kandydatem do badania jego atmosfery za pomocą potężnego Kosmicznego Teleskopu Jamesa Webba. Odkrycie było możliwe dzięki obserwacjom z satelity NASA TESS i innych urządzeń, takich jak CARMENES, w Obserwatorium Calar Alto (CAHA) i MUCAT2, zainstalowanego w Carlos Sánchez Telescope (TCS), w Obserwatorium Teide na Teneryfie.

Najbliższa Ziemi egzoplaneta umiarkowana

Międzynarodowe badanie, łączące dane z teleskopów kosmicznych i naziemnych, znalazło najbliższą Ziemi egzoplanetę umiarkowaną, wykrytą do tej pory metodą tranzytu, tj. poprzez obserwację okresowego ściemniania jej gwiazdy spowodowanego przejściem planety. Nowy świat, nazwany Gliese 12 b, ma średnicę porównywalną ze średnicą Wenus, czyli nieco mniejszą niż nasza planeta, a temperaturę jego powierzchni szacuje się na około 42°C (107 F).

Możliwość zachowania atmosfery

„Chociaż nie wiemy jeszcze, czy Gliese 12 b ma atmosferę, myśleliśmy o niej jako o egzo-Wenus, o rozmiarze i energii otrzymywanej od swojej gwiazdy podobnej do naszej planetarnej sąsiadki w Układzie Słonecznym” – mówi Masayuki Kuzuhara. „Gliese 12 b stanowi jeden z najlepszych celów do zbadania, czy planety wielkości Ziemi krążące wokół chłodnych gwiazd mogą zachować swoje atmosfery, co jest kluczowym krokiem w pogłębianiu naszego zrozumienia możliwości zamieszkiwania planet w całej naszej galaktyce” – dodaje Shishir Dholakia.

Analiza atmosfery za pomocą teleskopu Webba

„Jest to wyjątkowy kandydat do nowych badań atmosfery, które mogą pomóc w rozwikłaniu niektórych aspektów ewolucji naszego własnego Układu Słonecznego” – wyjaśnia Enric Pallé. Dzięki obecnej technologii metoda tranzytu może być wykorzystywana do analizy składu chemicznego atmosfer egzoplanetarnych.

Znaczący wkład Hiszpanii

Odkrycie to wiązało się z istotnym udziałem Hiszpanii, zwłaszcza w pomiarach przeprowadzonych za pomocą spektrografu CARMENES w Obserwatorium Calar Alto (CAHA) oraz w obserwacjach prowadzonych za pomocą instrumentu MuSCAT2 w Teleskopie Carlosa Sáncheza (TCS) w Obserwatorium Teide.

odkrycie planety wielkosci wenus wokol czerwonego karla

Źródło