Izba Handlowa Santa Cruz de Tenerife domaga się, aby wzrost podatków, ogłoszony niedawno przez AENA, został zainwestowany w poprawę infrastruktury lotniskowej na Wyspach Kanaryjskich, zgodnie z żądaniem jej prezesa, Santiago Sesé, który powiedział w oświadczeniu, że „biorąc pod uwagę niemożność wynegocjowania tej podwyżki, chcemy przynajmniej zobaczyć, jak te pieniądze zostaną wykorzystane na poprawę naszych obiektów, a nie obiektów innych społeczności”.

Reinwestycja na potrzeby Izby Handlowej

Reinwestycja, która dla Izby Handlowej byłaby odpowiedzią na historyczne zadłużenie niektórych infrastruktur, jak w przypadku południowego lotniska Teneryfy. „Nie możemy tolerować bycia pierwszorzędnym celem podróży z lotniskami trzeciej klasy, jak w przypadku Reina Sofía, która pilnie potrzebuje silnych inwestycji gospodarczych” – powiedział prezes Izby Handlowej.

Wpływ na sektor turystyczny i rolę transportu lotniczego

Według Izby, podwyżka ta wpłynie nie tylko na sektor turystyczny, ale także na rolę, jaką transport lotniczy odgrywa na Wyspach Kanaryjskich jako element spójności terytorialnej. „Dla nas łączność lotnicza ma fundamentalne znaczenie, a przy wielu okazjach jest jedyną opcją dla naszej mobilności, więc chociaż Aena odmówiła złagodzenia terminów stosowania tej podwyżki na Wyspach Kanaryjskich, nadal uważamy, że należy zastosować pewien rodzaj wyjątku dla Archipelagu” – powiedział prezes.

szlaki na teneryfie przystanek rodzinka banner v1

Ostrzeżenie przed negatywnymi skutkami podwyżki

Podwyżka o 4,09%, obowiązująca od marca, po zatwierdzeniu we wtorek przez Radę Ministrów i po jej rozpatrzeniu przez Krajową Komisję ds. Rynków i Konkurencji, będzie miała bezpośredni wpływ na cenę płaconą przez podróżnych za bilety, ostrzegł. W tym sensie Santiago Sesé wskazał na „niebezpieczeństwo”, jakie stanowi to dla gospodarki Wysp Kanaryjskich: „Turystyka jest motorem gospodarczym tego kraju, a ta podwyżka sprawi, że będziemy mniej konkurencyjni jako cel podróży turystycznych” – powiedział prezydent.

Dodatkowe utrudnienia w trudnym okresie gospodarczym

Sesé zwrócił również uwagę, że wzrost podatków jest dodatkiem do wzrostu rynku emisji CO2 dla lotów łączących archipelag z Unią Europejską (UE) i Wielką Brytanią, który wszedł w życie 1 stycznia. Izba Handlowa Santa Cruz de Tenerife wielokrotnie powtarzała, że nie zgadza się na tę podwyżkę AENA, domagając się zamrożenia tych podatków do 2026 r., jak stwierdzono w dokumencie regulującym lotnisko (Dora II) zatwierdzonym przez Radę Ministrów w 2021 r. „Nie możemy zrozumieć, dlaczego to porozumienie jest ignorowane bez uwzględnienia strukturalnej zależności naszej gospodarki od sektora turystycznego” – stwierdził Sesé.

Kluczowa rola Izby Handlowej

Oprócz tych żądań, dla Izby „kluczowe” jest posiadanie bezpośredniej reprezentacji w zarządzie AENA, w tym sensie prezes powiedział, że „dla nas jest to fundamentalne i domagamy się tego, abyśmy byli słyszani w tak ważnych kwestiach jak ta”.

izba handlowa santa cruz de tenerife domaga sie aby wzrost cen biletow lotniczych zostal zainwestowany w lotniska na wyspach kanaryjskich

Źródło