Jak wynika z badań przeprowadzonych przez Cáritas Diocesana, coraz więcej mieszkańców Teneryfy jest zmuszonych do życia w skrajnie niewłaściwych warunkach. Powody takiej sytuacji to wysokie ceny czynszu, brak nowych inwestycji w mieszkaniach socjalnych, niestabilność rynku pracy i rosnąca populacja.

Konsekwencje braku dostępu do godnego mieszkania najbardziej odczuwają mieszkańcy południowej części wyspy. Według kościelnej organizacji charytatywnej, średnio od 2000 do 2200 osób na Teneryfie mieszka w slumsach, niedostatecznie wyposażonych domach, samochodach kempingowych, namiotach, i innych, podobnych formach.

Brak stabilności mieszkaniowej – problem strukturalny Teneryfy

Koordynator UMAC (Unidad Móvil de Acercamiento de Calle), José Antonio Díez Dávila, nie ukrywa, że problem niewystarczającej stabilności mieszkaniowej nie jest czymś nowym na Teneryfie. „To jest problem strukturalny, który dotyka wyspę od dziesięcioleci z powodu braku mieszkań socjalnych” – mówi.

Według danych Díez Davila, liczba mieszkańców Teneryfy mieszkających w stanie niedostatku wzrosła z około 2000 w 2021 roku do 2700 w 2022 roku, a w 2023 roku wyniesie już 2400. Mimo wszystko, Díez Davila nie jest zwolennikiem publikowania danych na temat lokalizacji osiedli czy obozów, gdyż według niego często skutkuje to jedynie interwencją policyjną, a nie żądaną interwencją socjalną i szerokimi porozumieniami między administracjami.

Kwestia wynajmu mieszkań na Teneryfie – wynagrodzenia nie idą w parze z kosztami

Rozważając ten problem, warto zastanowić się, dlaczego wynajem domu na Teneryfie jest tak trudny dla tych, którzy zarabiają mniej niż 1800 euro miesięcznie. Również pracownicy o niskich wynagrodzeniach mają trudności ze znalezieniem przystępnej cenowo nieruchomości do wynajęcia. W rezultacie wielu z nich musi mieszkać w niewłaściwych warunkach, często w odległych miejscach, takich jak garaże, czy nawet namioty.

Brak dostępu do godziwych warunków mieszkaniowych na Teneryfie

Dla szerszego spojrzenia na skalę zjawiska, według Cáritas, w 2022 roku liczba osób żyjących w niewystarczających warunkach mieszkaniowych na Teneryfie wzrosła o prawie 1000 osób – z 1738 do 2738. To zjawisko dotyka wszystkich gmin na wyspie, a w szczególności te zlokalizowane na południu – Arona, Adeje i Granadilla. W swoim ostatnim raporcie, kościelna organizacja szacuje, że około 37,1% wszystkich dotkniętych tym problemem osób na Teneryfie śpi na ulicach, kempingach czy w niedostosowanych pojazdach, a kolejne 15,8% mieszka w tymczasowych i niekonwencjonalnych strukturach, takich jak namioty, przyczepy, drewniane szopy, jaskinie czy domostwa zbudowane własnoręcznie.

Apel o zmiany w przepisach dotyczących wynajmu nieruchomości

Víctor Martín, rzecznik prasowy Związku Najemców Teneryfy, twierdzi, że do kryzysu mieszkaniowego na Teneryfie przyczyniło się wiele czynników. Wśród nich Martín wymienia m.in. brak mieszkań socjalnych i rosnące ceny wynajmu „z nadużywającymi klauzulami kontraktowymi”. Martín apeluje o zmiany w prawie, które pozwolą na łagodzenie sytuacji i umożliwią biedniejszym najemcom dostęp do godziwego mieszkania na Teneryfie.

Kto jest najbardziej dotknięty problemem braku stabilności mieszkaniowej na Teneryfie?

Osoby najbardziej dotknięte problemem braku dostępu do godnej przestrzeni mieszkalnej to przede wszystkim pojedyncze matki z dziećmi. Chociaż problem ten napotykają również pracownicy, którzy nie mogą pozwolić sobie na wynajem mieszkania, osoby borykające się z uzależnieniami oraz migranci bez rejestracji. Wielu z nich to ludzie w średnim wieku, z niskim poziomem wykształcenia i hiszpańskim obywatelstwem.

Na Teneryfie z roku na rok coraz więcej osób mieszka w skrajnie niewystarczających warunkach. Problem ten dotyka przede wszystkim osób biednych, ale również pracowników niedostatecznie wynagradzanych. Bez natychmiastowej interwencji i opracowania skutecznych strategii zaradczych, sytuacja może ulec dalszemu pogorszeniu, wpływając negatywnie na jakość życia na wyspie

kryzys mieszkaniowy zmusza ponad 2000 mieszkancow teneryfy do zycia w niepewnych warunkach mieszkaniowych

Źródło