Rekordowy styczeń na Wyspach Kanaryjskich

Styczeń na Wyspach Kanaryjskich odnotował rekordową średnią temperaturę 17,9 stopni Celsjusza, najwyższą od 1961 roku, według Państwowa Agencja Meteorologii.

Ekstremalnie ciepły początek roku

Niezwykła anomalia temperatury wynosiła +3,1 stopni. Jest to znacznie powyżej średniej rocznej, co potwierdza wyjątkowy charakter tego zjawiska. Państwowa Agencja Meteorologii (Aemet) podkreśla, że mamy do czynienia z ekstremalnie ciepłym zjawiskiem.

Wyspy Kanaryjskie – raj dla miłośników ciepłych zim

Te wyniki nie tylko potwierdzają rajskie warunki na Wyspach Kanaryjskich, szczególnie dla tych, którzy uciekają przed surowymi zimami, ale także podkreślają tendencję do globalnego ocieplenia, na które nie jest odporny nawet ten egzotyczny archipelag.

Mimo że zimy są tu zdecydowanie łagodniejsze niż w innych rejonach globu, styczeń 2024 zdecydowanie przebił wszelkie rekordy, stając się najcieplejszym od 1961 roku.

Wnioski z obserwacji klimatu na Wyspach Kanaryjskich

Odkrycia te mają duże znaczenie dla nauki i dają konkretny materiał do analizy zmian klimatycznych. Może to być punkt wyjścia do dalszych badań, które pomogą ocenić, jak te tendencje wpłyną na lokalny ekosystem w dłuższej perspektywie. Również turyści, którzy planują odwiedzić Wyspy Kanaryjskie w przyszłości, mogą łatwo zauważyć, że styczeń może być idealnym miesiącem do planowania swojego urlopu.

tropikalne noce rekordowe temperatury i brak deszczu wyspy kanaryjskie notuja najcieplejszy styczen od 63 lat

Źródło