Może być słonecznie i wietrznie z temperaturami nietypowymi dla tej pory roku. Luty może być tak gorący jak czerwiec lub przez całą zimę może nie spaść ani płatek śniegu, ale podczas karnawału, niezależnie od pory roku, będzie padać. Jest to tradycja (lub klątwa), która zwykle spełnia się na Wyspach Kanaryjskich rok po roku.

Pogoda w 2024 roku

A co stanie się w 2024 roku? Wyspy zaczynają zostawiać za sobą drugi epizod kalimy w tym roku, a styczeń był miesiącem wysokich temperatur i bardzo niewielkich opadów deszczu, więc można powiedzieć, że na wczesnych etapach karnawału na Wyspach, gdzie niektóre z najważniejszych konkursów odbyły się już w dwóch stolicach, pogoda była dobra.

Pogoda podczas karnawału w Santa Cruz de Tenerife

Jednak w tym tygodniu karnawał w Santa Cruz de Tenerife wychodzi na ulice z paradą, w pierwszą sobotę dziennego karnawału, oczy wszystkich zwrócone są na prognozę pogody. Czy znowu będzie padać?

Niepomyślne wiadomości z prognozy pogody

Tak, europejski model prognozy (ECMWF) ma złe wieści, choć należy podkreślić, że pozostało jeszcze kilka dni i prognoza może się jeszcze zmienić. Ale jeśli to, co obecnie przewidują mapy, jest prawdą, w piątek i wczesnym rankiem w sobotę będzie padać, i to sporo, na prawie całej Teneryfie, również w obszarze metropolitalnym, choć z mniejszą intensywnością.

Opady deszczu na Wyspach Kanaryjskich w lutym

Opady deszczu pojawią się na wyspach już w piątek rano, najpierw na La Palmie, do 15 milimetrów na metr kwadratowy, a na szczytach prognozowany jest śnieg. Dotknie to całą wyspę. W miarę upływu dnia deszcz dotrze na El Hierro i La Gomerę. Na Teneryfie zacznie padać wczesnym popołudniem na południowo-zachodnim zboczu wyspy, a na Gran Canarii na zachodnim wybrzeżu, choć w obu przypadkach bez dużych akumulacji.

Prognozowane intensywne opady deszczu

Jednak wraz z upływem popołudnia opady deszczu pozostawią akumulacje do 15 mm/6 godzin na prawie całym El Hierro i La Gomerze, przekraczając 20 mm/6 godzin na La Palmie i rozciągając się na całą Teneryfę, z wyższymi ilościami w środkowej części zachodu i północy. Na Gran Canarii opady będą skoncentrowane na południowo-zachodnich stokach, ale do zmroku, gdy parada na Teneryfie będzie w pełnym rozkwicie, opady skumulowane na prawie całej wyspie wyniosą ponad 10 mm/6 godzin, a w obszarze metropolitalnym, epicentrum karnawału, nieco mniej, choć nie będzie wolne od opadów.

Kolejne wyspy dotknięte deszczem

Deszcz będzie nadal padał na La Palmie, El Hierro i La Gomerze, a także zacznie padać na Lanzarote i Fuerteventurze. Deszcz będzie towarzyszył paradzie w Santa Cruz podczas pierwszej nocy imprezy ulicznej, ale od sobotniego poranka i popołudnia deszcz będzie miał tendencję do rozpraszania się w obszarze metropolitalnym Santa Cruz, więc dzień karnawału powinien być bezdeszczowy, chociaż kilka kropel z pewnością spadnie w innych częściach wyspy.

czy tradycji stanie sie zadosc i podczas karnawalu na wyspach kanaryjskich bedzie padac oto co mowia modele prognoz

Źródło