Dobra wiadomość dla mieszkańców La Aldea de San Nicolás i Agaete na Gran Canarii. Po wielu miesiącach oczekiwania i różnych niedotrzymanych terminach, w końcu nadszedł ten moment. W piątek, 9 lutego, otwarty zostanie tunel Faneque. Chociaż nie jest jeszcze znana konkretna godzina, to już teraz można śmiało powiedzieć, że ten dzień zapisze się w historii tych dwóch miejscowości położonych na północnym zachodzie Gran Canarii.

Tunel Faneque: trzy kilometry, które zmieniają wszystko

Chociaż tunel Faneque ma tylko nieco ponad trzy kilometry długości, to stanowi kluczowe rozwiązanie dla najbardziej niebezpiecznego odcinka drogi. Dzięki niemu mieszkańcy La Aldea de San Nicolás i Agaete mogą teraz bezpiecznie podróżować, unikając dotychczasowego, ryzykownego szlaku.

Plan trasy El Risco – Agaete

Otwarcie tunelu Faneque jest nie tylko ważne dla mieszkańców La Aldea de San Nicolás i Agaete. Jest to wydarzenie, które ma wpływ na całą wyspę Gran Canaria. Przez wiele lat miejscowi, turyści i władze czekali na to wydarzenie, które znacznie wpłynie na poprawę bezpieczeństwa oraz komunikacji na wyspie.

Jeśli chodzi o całą drogę El Risco – Agaete, będzie ona miała 8,5 kilometra i zastąpi trasę o długości około 15 kilometrów, która obecnie biegnie wzdłuż GC-200. Będzie miała trzy skrzyżowania zlokalizowane w różnych punktach, jedno na skrzyżowaniu Agaete, drugie na skrzyżowaniu El Risco i trzecie na skrzyżowaniu z Fazą I w wąwozie Guguy.

Należy zauważyć, że droga ta będzie praktycznie podziemna, ponieważ łącznie 5,5 km będzie przebiegać tunelami, a cały projekt będzie stanowić wielki krok naprzód dla północno-zachodniej części wyspy, ponieważ skróci o trzy czwarte czas trwania obecnej trasy między Agaete i El Risco. Dotarcie do dzielnicy Agaete zajmie sześć minut, a do La Aldea osiem minut.

Przyszłość dróg na Gran Canarii

Jeśli podane obecnie prognozy zostaną spełnione, w 2027 r. zakończy się jeden z najważniejszych postulatów Wysp Kanaryjskich w ostatnich latach. Mieszkańcy La Aldea domagają się jednak zamknięcia obwodnicy Gran Canarii i zaplanowania drogi łączącej La Aldea z Mogán. Podczas ostatniej wizyty na miejscu minister wyjaśnił, że nie ma opracowanego projektu i powiedział, że w nadchodzących latach wszystkie prace i badania techniczne, które można podjąć, zostaną podjęte, aby w następnej umowie drogowej – obecna obowiązuje do 2027 r. – można było zająć się tymi pracami.

tunel faneque ma date otwarcia kolejny kamien milowy dla agaete i la aldea

Źródło