Dzienne rejestracje domów wakacyjnych na Wyspac

Wzrost rynku mieszkań turystycznych

W ciągu ostatniego miesiąca, po tym jak rząd Wysp, utworzony przez Coalición Canaria (CC) i Partido Popular (PP), przedstawił projekt przyszłej ustawy regulującej działalność mieszkań turystycznych na archipelagu, liczba dziennych rejestracji domów wakacyjnych we Wspólnocie Autonomicznej odnotowała średnio 70 rejestracji dziennie, o 39,38% więcej niż odnotowano do tej pory. W okresie od czerwca 2023 r. do 17 kwietnia 2024 r. na Wyspach Kanaryjskich przybyło 15 319 obiektów wakacyjnych, czyli średnio 50,22 nowych licencji dziennie. Jednak w okresie od 5 kwietnia do 2 maja tego roku zarejestrowano 1 890, co oznacza, że dzienny wskaźnik wyniósł 70. W sumie na archipelagu znajdują się obecnie 56 173 mieszkania przeznaczone do użytku turystycznego, co odpowiada 400 hotelom z 500 łóżkami każdy.

Rozważania nad moratorium

Nueva Canarias wezwała do wprowadzenia moratorium do czasu uchwalenia nowej ustawy, co ma nastąpić w najlepszym razie do końca tego roku. „Ryzykujemy, że do czasu wprowadzenia regulacji, ustawa może nie być potrzebna”, ostrzegł deputowany Nueva Canarias Luis Campos. „Pilne jest, aby rząd, zgodnie z naszą propozycją, która była wielokrotnie odrzucana w parlamencie, zatwierdził dekret z mocą ustawy w celu zawieszenia wydawania nowych zezwoleń”, powiedział Campos. Dyrektor generalny ds. zarządzania turystyką w rządzie regionalnym, Miguel Ángel Rodríguez, przyznał w tym tygodniu, że należy rozważyć moratorium w związku z „nieproporcjonalnym” wzrostem oferty, według cyfrowej gazety Lancelot. Rodríguez wspomniał o niedawnym raporcie zatytułowanym „Dystrybucja i koncentracja zakwaterowania turystycznego na Wyspach Kanaryjskich w 2024 r.”, opracowanym przez dwa publiczne uniwersytety na Wyspach (Uniwersytet Las Palmas de Gran Canaria i Uniwersytet La Laguna), w którym podkreślono, że w czerwcu 2023 r. było 39 810 domów wakacyjnych, a dziesięć miesięcy później liczba ta wzrosła do 55 129.

Nacisk na regulacje

„Dzisiaj, przy tym wzroście o 38,5%, konieczne jest podjęcie decyzji. Jaki będzie wynik? Nie wiem. Trzeba rozważyć różne czynniki. Ale (…) to wymaga decyzji” – powiedział dyrektor generalny. „Zwykle, gdy nowe ramy prawne są modyfikowane, zawiesza się licencje. Celem tego moratorium byłoby uniknięcie konsolidacji sytuacji, które sprawiłyby, że wysiłki podejmowane przez prawo stałyby się bezużyteczne”. Ze swojej strony burmistrz Candelarii (Teneryfa) i przewodnicząca Federacji Gmin Wysp Kanaryjskich (FECAM), María Concepción Brito, powiedziała, że liczba wniosków o zgłoszenie nowych domów wakacyjnych „znacznie wzrosła” po ogłoszeniu przyszłych przepisów. „Rozumiemy, że musimy powstrzymać ten boom (…) działalności, która nie ma żadnych regulacji i która jednostronnie zmienia użytkowanie mieszkalne przez właścicieli na użytkowanie turystyczne”, podkreśliła radna w stacji radiowej El Espejo Canario.

Organizatorzy demonstracji zorganizowanych na Wyspach Kanaryjskich w dniu 20 kwietnia przeciwko przeludnieniu turystycznemu również domagali się „całkowitego” moratorium na hotele i wakacje. Boom na nowe licencje nie zaskoczył Agustína Cocola-Ganta, badacza z Instytutu Geografii i Planowania Uniwersytetu Lizbońskiego (IGOT). Ekspert przypomina, że w Portugalii latem 2023 r. rząd krajowy przyjął ustawę, która zakazuje rozwoju mieszkań turystycznych i nakłada na właścicieli nadzwyczajny podatek. Ale zastosował już przejściowe moratoria w obszarach, gdzie sytuacja była trudna.

dzienne rejestracje domow wakacyjnych na wyspach kanaryjskich wzrosly o 40 po ogloszeniu nowego prawa

Źródło