Niszczycielski wpływ pożarów na sosny kanaryjskie

Sosna kanaryjska, popularne drzewo z regionu Teneryfy znana jest ze swojej odporności na ogień. Jednak skutki pożaru, który wybuchł w sierpniu ubiegłego roku, przyczynił się do uszkodzenia i śmierci wielu okazów, m.in. osobliwej Pina de la Mano de Dios, co ostatecznie osłabiło ekosystem wyspy.

Podpalenie wysoko cenionej i wyróżniającej się Pina de la Mano de Dios

Fénix Canarias, organizacja zajmująca się promowaniem i propagowaniem projektów wzmacniających ochronę lasów i środowiska na wyspach kanaryjskich, potwierdziła tragiczną wiadomość w swoich mediach społecznościowych. Pino de la Mano de Dios, jedno z najbardziej ukochanych drzew na wyspie, które wyróżniało się dzięki swojej niezwykłej budowie, nie przetrwało pożaru i zostało uznane za martwe.

Niezwykłość Pino de la Mano de Dios

Większość drzew – a zwłaszcza sosen – zachowuje określoną symetrię w ich koronach. Ale niezwykłością Pino de la Mano de Dios było to, że stanowiło wyjątkowy obiekt. Pino de la Mano de Dios, gigant mierzący 25 metrów wysokości, nieco ponad dwa metry od podstawy, jego pień rozdzielał się na siedem innych, przypominając palce ręki, tworząc w ten sposób wielki otwór w środku.

Teorie na temat niepowtarzalności Pino de la Mano de Dios

W 2022 roku Fénix Canarias opublikowała dwie teorie na temat powstania tej unikalnej struktury Pino de la Mano de Dios. Jedna teoria sugeruje, że wielokrotnie pojawiły się pędy korzeniowe u podstawy drzewa, co jest rzadkim przypadkiem rozmnażania bezpłciowego u sosen, które doprowadziło do jednoczesnego rozwoju wielu pni. Druga teoria sugeruje, że być może kilka sosen wzrosło tak blisko siebie, że zamiast rywalizować, zlały się w jedno potężne drzewo.

pozegnanie z jedna z najbardziej lubianych sosen na teneryfie

Źródło