Według Organizacji Konsumentów i Użytkowników (OCU), ceny w supermarketach wzrosły średnio o 38% w okresie od grudnia 2020 r. do grudnia 2023 r., w porównaniu do nieco ponad 6% w przypadku wynagrodzeń w tym samym okresie, po przeanalizowaniu zmian cen 122 produktów spożywczych i drogeryjnych w siedmiu głównych sieciach.

Analiza cen w różnych sieciach

W szczególności badanie obejmuje ponad 55 000 cen w supermarketach internetowych Alcampo, Carrefour, Condis, Dia, El Corte Inglés, Eroski i Mercadona w 10 miastach: Barcelona, Gijón, La Coruña, Madryt, Palma, Las Palmas de Gran Canaria, Sewilla, Walencja, Valladolid i Saragossa.

Raport pokazuje, że nie wszystkie sieci dystrybucji podniosły ceny w tym samym stopniu. I tak, główne wzrosty zaobserwowano w Carrefour (45%) i Alcampo (43%), a następnie Mercadona (38%), El Corte Inglés (37%), Eroski (34%), Condis (33%) i Dia (32%). Ceny nie zostały zebrane z Lidla i Aldiego, ponieważ nie mają one sklepu internetowego.

Największe wzrosty cen produktów spożywczych

Wśród produktów spożywczych największe wzrosty odnotowano w przypadku łagodnej oliwy z oliwek (225%), białego cukru (91%), soku pomarańczowego (81%), jajek (67%), okrągłego ryżu (66%) i marchwi (65%). Są one również znaczące w przypadku innych produktów, takich jak jogurt naturalny (58%), plastry łososia (56%), makaron (55%), baton lodowy (55%) i mleko pełne (53%), podczas gdy najniższe wzrosty odnotowano wśród owoców i warzyw, ale nadal średnio ponad 20%.

Przyczyny wzrostu cen

Raport ujawnia, że większość wzrostu cen, przynajmniej w przypadku świeżych produktów, ma miejsce u źródła, u producentów, choć wskazuje, że niekoniecznie oznacza to, że mają oni wyższe zyski, ponieważ musieli ponieść znaczny wzrost kosztów nawozów i paliw. Istnieją jednak wyjątki: żywność taka jak jabłka i banany doświadczyła wyższych podwyżek w samych supermarketach.

Postulaty Organizacji Konsumentów i Użytkowników

W ten sposób OCU domaga się utrzymania obniżonego podatku VAT po czerwcu i rozszerzenia go na mięso i ryby, ponieważ 50% rodzin ma trudności z ich nabyciem, zgodnie z ankietą przeprowadzoną przez organizację.

Podobnie uważa za „niezbędne” znaczne zwiększenie czeku w wysokości 200 euro dla rodzin o dochodach poniżej 27 000 euro, a także liczby beneficjentów, poprzez zwiększenie limitu dochodów.

supermarkety podnosza ceny srednio o 38 w ciagu trzech lat oto produkty spozywcze ktorych ceny wzrosly najbardziej

Źródło