Jak wynika z najnowszego bilansu Ministerstwa Spraw Wewnętrznych, do 15 lutego tego roku na Wyspy Kanaryjskie przybyło drogą morską łącznie 11 704 nielegalnych migrantów, czyli o 630,6% więcej niż w tym samym okresie ubiegłego roku (o 10 102 więcej).
Migranci przybyli na pokładzie 176 statków, o 139 więcej niż w tym samym okresie w 2023 r. (37).
Jak dotąd w tym roku do Hiszpanii przybyło 13 302 migrantów, czyli o 424,1% więcej niż w tym samym okresie w 2023 r. (2 425) i prawie dwukrotnie więcej niż w pierwszych sześciu miesiącach 2023 roku (7 213).
Sytuacja na morzu i lądzie
W szczególności od 1 stycznia do 15 lutego drogą morską przybyło 12 957 migrantów, o 434,3% więcej niż w tym samym okresie 2023 roku (10 532). Dokonali tego za pośrednictwem 261 łodzi, o 138 więcej niż w poprzednim roku.
W międzyczasie 1 252 migrantów przybyło na kontynent i Baleary drogą morską, o 55% więcej niż w 2023 r., kiedy przybyło ich 808. W tym przypadku zrobili to na 84 łodziach, o dwie więcej niż 15 lutego ubiegłego roku.
Wyspy Kanaryjskie będą miały nowy plan imigracyjny w pierwszej połowie tego roku
Plan Imigracji i Współistnienia Międzykulturowego na Wyspach Kanaryjskich
Wyspy Kanaryjskie będą miały Plan Imigracji i Współistnienia Międzykulturowego w pierwszej połowie tego roku, po 20 latach bez takiego planu. Stwierdziła to w piątek Minister Opieki Społecznej, Równości, Młodzieży, Dzieci i Rodzin, Candelaria Delgado, w trakcie komisji parlamentarnej, w której wyjaśniła proces opracowywania i kierunki działania tego dokumentu.
„Po zakończeniu procesu konsultacji publicznych w grudniu ubiegłego roku, pozostaje tylko otrzymać raporty ekonomiczne, które pozwolą na skuteczne zastosowanie tego planu i kontynuować proces administracyjny niezbędny do przekazania go Radzie Rządu w celu jego ostatecznego zatwierdzenia, więc spodziewamy się, że plan wejdzie w życie w pierwszej połowie tego roku”, wyjaśniła Delgado, która wskazała, że będzie on obowiązywał w latach 2024-2027 i będzie miał niezbędne zapisy budżetowe do jego wdrożenia.
Społeczny udział w opracowaniu planu
Plan Imigracji i Współistnienia Międzykulturowego Wysp Kanaryjskich, promowany przez rząd regionalny we współpracy z Uniwersytetem La Laguna, został opracowany w oparciu o szeroki proces uczestnictwa społeczności, promując różne przestrzenie spotkań i wspólnej pracy od stycznia 2022 r. do grudnia 2023 r.
„Jako południowa granica Unii Europejskiej, Wyspy Kanaryjskie odgrywają wiodącą rolę na ścieżce migracji międzynarodowej i mają wysoki odsetek ludności migrującej w swoim społeczeństwie, dlatego musimy zareagować na tę rzeczywistość”, powiedział szef obszaru. „Wyspy Kanaryjskie muszą zatem dysponować narzędziem operacyjnym do zarządzania migracją i jej skutkami, zawsze starając się promować współistnienie i udział społeczeństwa jako całości”, powiedziała Delgado.
Wdrażanie Planu Imigracji
Plan jest przekrojowy dla całego rządu Wysp Kanaryjskich i chociaż został stworzony przez Dyrekcję Generalną ds. Usług Społecznych, musi być wdrażany przez różne obszary rządu, które również były bezpośrednio zaangażowane w jego przygotowanie.
„Plan ten ma na celu stworzenie, zorganizowanie i kierowanie możliwościami i zasobami dostępnymi dla rządu Wysp Kanaryjskich i społeczeństwa Wysp Kanaryjskich, w celu dalszego przyczyniania się do tego, aby Wyspy Kanaryjskie pozostały krainą możliwości i wzorowego współistnienia dla wszystkich tych, którzy tutaj mieszkają, pracują i studiują, niezależnie od ich pochodzenia, starając się iść w kierunku, który pozwoli całemu społeczeństwu iść naprzód”, powiedział Delgado.
Proces opracowania planu
W celu zaprojektowania i opracowania Planu Imigracyjnego Wysp Kanaryjskich zorganizowano serię sektorowych okrągłych stołów technicznych w odniesieniu do różnych obszarów interwencji programu. Proces ten obejmował propozycje ze wszystkich poziomów instytucjonalnych obecnych na archipelagu.