Innowacyjny projekt regeneracji wybrzeża

Underwater Gardens to pionierska koncepcja pierwszego w Europie amfibijnego parku regeneracyjnego, łączącego środowisko morskie z lądowym. Projekt, zaplanowany na południu Teneryfy, ma na celu „regenerację krajobrazu” bez budowy jakiejkolwiek infrastruktury hotelowej. Zgodnie z prognozami promotorów, budowa ma rozpocząć się w 2027 roku na zdegradowanym obszarze wybrzeża Guía de Isora.

Filozofia i cele projektu

Marcio García-Durán Huet, założyciel i dyrektor zarządzający firmy Underwater Gardens, oraz Puri Canals, odpowiedzialna za relacje instytucjonalne i doradca naukowy projektu, wyjaśniają filozofię stojącą za tym przedsięwzięciem. „Ta inicjatywa obywatelska jest wyrażana jako firma z modelem regeneracji w celu walki z okolicznościami zmian klimatycznych” – podkreślają. Celem jest „zbiorowa i globalna” transformacja społeczeństwa.

García-Durán dodaje: „Musimy ustanowić nowy pakt z naturą i przejść od paradygmatu wyzyskiwaczy do paradygmatu ogrodników, opiekunów morza i ziemi”. Projekt ma na celu dokonanie „głębokiej transformacji społecznej i kulturowej” w obliczu zmian klimatycznych.

szlaki na teneryfie przystanek rodzinka banner v1

Innowacyjny model biznesowy

Twórcy projektu podkreślają, że „biorąc pod uwagę pilną potrzebę, zdecydowaliśmy się zmienić system od środka, zapewniając model biznesowy, który sprawia, że dbanie o środowisko jest opłacalne”. Underwater Gardens ma być „wyjątkową przestrzenią, pierwszą na świecie; to czysta innowacja”.

Edukacja poprzez zabawę

Ważnym elementem koncepcji parku jest edukacja. „Konieczna jest nowa edukacja, a żeby się uczyć, trzeba się bawić” – mówią twórcy. Celem jest „osiągnięcie celów edukacyjnych w parku poprzez zabawę”. Odwiedzający będą mogli uczyć się „poprzez interakcję z koncepcjami w zabawnych opcjach i pozytywnych emocjach”.

Koncepcja i struktura parku

Underwater Gardens będzie zajmować obszar 10 hektarów na lądzie. W jego skład wejdzie centrum interpretacji, zwane Aquademy, gdzie „można ponownie połączyć się z wiedzą o naturze w hybrydzie między cyfrowym a rzeczywistym doświadczeniem”. Projekt zakłada stworzenie „pasywnej, ekologicznej architektury, krajobrazu, który potwierdza inteligencję natury”.

Park będzie podzielony na dwie główne strefy: Sea Garden w morzu i Garden Gate na lądzie, w obszarze Punta Blanca między Playa Alcalá i Varadero. Zaplanowano 6 546 metrów kwadratowych przestrzeni publicznych oraz 16 282 metry kwadratowe pod zabudowę.

Pojemność i zagospodarowanie przestrzeni

Maksymalna pojemność parku to około 2800 odwiedzających, co według twórców „na dziesięciu hektarach jest bardzo niskim zagęszczeniem”. Rozmówcy podkreślają, że „nie jest to tak duże, jak mogłoby się wydawać, ponieważ jeśli masz zamiar spacerować w kontakcie z naturą, potrzebujesz dużych przestrzeni”.

Regeneracja środowiska

Podwodna część parku została uznana przez ONZ za program Dekady Oceanów. Twórcy wyjaśniają, że „za wszystkimi interwencjami stoi analiza konsorcjum naukowego stworzonego w celu zdiagnozowania tego, co pozostało lub czego brakuje, i umożliwienia przeprowadzenia odpowiedniego planu regeneracji”.

Na lądzie planowana jest regeneracja botaniczna z wykorzystaniem endemicznej roślinności. Stare plantacje bananów zostaną zastąpione oryginalną roślinnością, w tym kardonalem i tabaibalem, pod nadzorem Fundacji Wildpret Uniwersytetu La Laguna.

Innowacyjne formy zaangażowania odwiedzających

W parku pojawią się interesujące opcje dla odwiedzających, takie jak możliwość nurkowania i monitorowania naukowego wybranych organizmów morskich. „Odwiedzający, po wymagającym, ale zabawnym kursie nurkowania, może zejść na dół pod przewodnictwem specjalisty, aby monitorować naukowo wybrany organizm w określonym miejscu” – wyjaśniają twórcy.

Wpływ na lokalną społeczność

Underwater Gardens ma na celu „tworzenie miejsc pracy dla lokalnej ludności”. Planowane jest zatrudnienie około 300 pracowników bezpośrednio i łącznie około 500 osób. Firma zobowiązuje się do szkolenia pracowników, aby „wiedzieli, jak wyjaśnić odwiedzającym wartości i doświadczenia” parku.

Harmonogram realizacji projektu

Twórcy Underwater Gardens szacują, że na rozpoczęcie prac potrzeba od roku do półtora roku. Oznacza to, że budowa mogłaby rozpocząć się pod koniec 2026 roku, z planowanym otwarciem parku na koniec 2027 roku lub początek 2028 roku.

Podsumowanie

Underwater Gardens to innowacyjny projekt, który ma szansę stać się przykładem nowego podejścia do ochrony środowiska, łączącego regenerację ekosystemów z edukacją i rozrywką. Teneryfa, zdaniem promotorów, jest „najlepszym miejscem na świecie” do realizacji tej idei, otwartej zarówno dla lokalnej społeczności, jak i turystów.

underwater gardens innowacyjny park regeneracyjny na teneryfie

Źródło