59 koncertow na wyspach kanaryjskich rusza jazz festival

59 koncertów na Wyspach Kanaryjskich – rusza jazz festival

Wyspa za wyspą – jazz opanuje Kanary

Festival Internacional Canarias Jazz & Más powraca w wielkim stylu. Tegoroczna, 34. edycja przyniesie aż 59 wysokiej klasy koncertów, które rozpoczną się już w ten piątek występami światowych gwiazd. Na trzech wyspach jednocześnie – Gran Canarii, Teneryfie i La Graciosa – wystąpią Alain Pérez y La Orquesta, Melissa Aldana Quartet, Dee Dee Bridgewater oraz Esther Ovejero.

Podczas ceremonii prezentacji festiwalu zebrani zostali przedstawiciele najważniejszych instytucji kulturalnych archipelagu, w tym dyrektor generalny ds. innowacji kulturalnych rządu Wysp Kanaryjskich Cristóbal De la Rosa, radna ds. kultury Cabildo de Gran Canaria Guacimara Medina oraz burmistrz Santa Brígida José Armengol. Obecni byli również dyrektor generalny Fundacji Audytorium i Teatru Las Palmas de Gran Canaria Tilman Kuttenkeuler, dyrektor zarządzający Gesprotur Ignacio Solana oraz dyrektor festiwalu Miguel Ramírez.

Trzy tygodnie muzycznej ekstazy

Między 4 a 26 lipca w 28 różnych lokalizacjach – teatrach, audytoriach, muzeach i na placach – rozbrzmią dźwięki jazzu w 16 gminach na wszystkich wyspach archipelagu. Z 59 zaplanowanych koncertów aż 41 będzie całkowicie bezpłatnych, a jedynie 18 będzie wymagało zakupu biletu. Tak ambitny program możliwy jest dzięki wsparciu 51 instytucji, podmiotów i firm, które bezpośrednio wspierają wydarzenie.

Bohaterami tegorocznej edycji będzie 31 grup i artystów pochodzących ze Stanów Zjednoczonych, Norwegii, Polski, Włoch, Holandii, Chile i Armenii. Szczególnie warto podkreślić znaczącą reprezentację lokalnych talentów – aż 33% wykonawców to artyści z Wysp Kanaryjskich.

Gwiazdy pierwszego weekendu

Już pierwszy weekend zapowiada się spektakularnie. Wśród głównych gwiazd inauguracji znajdą się Dee Dee Bridgewater, Melissa Aldana Quartet, Alain Pérez y La Orquesta oraz Ellister van der Molen. Canarias Jazz & Más otworzy nową edycję jednocześnie na trzech wyspach w piątek 4 lipca, oferując prawdziwą ucztę jazzową.

Program pierwszego dnia obejmuje koncerty w Muelle de La Graciosa, Audytorium Teneryfy oraz na Plaza de San Juan w Arucas. To dopiero początek muzycznej podróży, która potrwa niemal przez cały miesiąc.

Dee Dee Bridgewater – diva współczesnego jazzu

Jedną z niekwestionowanych gwiazd festiwalu jest Dee Dee Bridgewater, nazywana divą współczesnego jazzu. Ta artystka z czterema dekadami sukcesów i kilkoma nagrodami Grammy na koncie wystąpi aż trzy razy: w piątek 4 lipca w Audytorium Teneryfy, w sobotę 5 lipca w Jameos del Agua na Lanzarote oraz w niedzielę 6 lipca w Teatro Pérez Galdós w Las Palmas de Gran Canaria.

Bridgewater przybywa na wyspy „jak huragan”, w towarzystwie energetycznego zespołu: Carmen Staff (kierownictwo muzyczne i fortepian), Rosa Brunello (bas) i Shirazette Tinnin (perkusja). Razem zaproponują publiczności muzyczną podróż przekraczającą czas i granice. Bilety na koncerty „We Exist” Dee Dee Bridgewater są już dostępne.

Latynoamerykańska esencja z Melissą Aldaną

Latynoamerykańskiego charakteru festiwalowi nadaje Melissa Aldana Quartet, grupa prowadzona przez chilijską saksofonistkę i kompozytorkę Melissę Aldanę. Artystka jest posiadaczką równie potężnego, co niezapomnianego głosu, który wyróżnia się głęboką więzią emocjonalną z wykonywaną muzyką.

Kwartet Melissy Aldany będzie można podziwiać za darmo na otwartych przestrzeniach – na Plaza de San Juan de Arucas na Gran Canarii w piątek 4 lipca oraz na Plaza de El Médano na Teneryfie w sobotę 5 lipca. Plenerowe koncerty dodadzą wydarzeniom wyjątkowego charakteru.

Kubańska gorączka z Alain Pérez y La Orquesta

Festiwal kontynuuje wielokrotnie nagradzany Alain Pérez y La Orquesta, przenoszący słuchaczy w muzyczną podróż od Chile po Kubę. Alain Pérez, zdobywca nagrody Grammy za najlepszy tradycyjny album tropikalny i czterokrotnie nominowany do Latin Grammy, to artysta o niezwykłej biografii muzycznej.

Urodzony w Hawanie muzyk tchnął życie w legendarny kubański zespół jazzowy Irakere z Chucho Valdésem, odnosił sukcesy jako dyrektor muzyczny orkiestry Isaaca Delgado, a także pracował jako producent z takimi gwiazdami jak Estrella Morente, Celia Cruz czy Miguel Poveda. Wystąpi na Plaza de San Juan de Arucas na Gran Canarii w piątek 4 lipca oraz na Plaza de El Médano na Teneryfie w sobotę 5 lipca – w obu przypadkach wstęp jest wolny.

Europejska elegancja z Ellister van der Molen

Liryczna wrażliwość, talent improwizatorski i innowacyjne podejście uczyniły z Ellister van der Molen jedną z najbardziej rozchwytywanych trębaczek na europejskiej scenie jazzowej. Kariera tej stałej artystki Orkiestry Jazzowej Concertgebouw – jednej z najbardziej wpływowych orkiestr w Holandii – oraz Amsterdam Art Orchestra rozwija się w zawrotnym tempie.

Van der Molen da dwa koncerty na wyspach w formacie kwartetu, w towarzystwie Federiki Lorusso na fortepianie, Mariusa Beetsa na basie i Nitina Parree na perkusji. Pierwszy koncert odbędzie się w sobotę 5 lipca w Teatro Guiniguada w Las Palmas de Gran Canaria, drugi – w niedzielę 6 lipca na Plaza Exterior del Convento de Santo Domingo w La Laguna.

Lokalne talenty w centrum uwagi

Canarias Jazz & Más od początku stawia również na promowanie lokalnych talentów. Jako pierwsza na festiwalowej scenie pojawi się artystka z Teneryfy – Esther Ovejero, która w piątek 4 lipca zagra koncert na scenie Caleta de Sebo Pier w La Graciosa. Z kolei La Local Jazz Band zaprezentuje swoją jazzową moc w niedzielę 6 lipca na Plaza del Convento de Santo Domingo w La Laguna od godziny 19:30.

Jazz dla całej rodziny

Pierwszy weekend Canarias Jazz & Más dedykowany jest również rodzinnej publiczności. Organizatorzy przygotowali spektakl dla wszystkich grup wiekowych – „Ponké y la ciudad del jazz” – który będzie można obejrzeć w sobotę 5 lipca od godziny 12:00 w Teatro Guiniguada w Las Palmas de Gran Canaria oraz w niedzielę 6 lipca w Espacio La Granja w Santa Cruz de Tenerife.

Ponké to ciekawy młody bohater pełen pytań, który słyszy opowieści o jazzowym mieście i postanawia wyruszyć w podróż, aby je odnaleźć. Po przybyciu na miejsce spotyka zespół Laloka Jazz Band. Poprzez ich historie i muzykę, bohater i publiczność poznają początki jazzu – od bluesa i gospel, przez ragtime i pierwsze zespoły nowoorleańskie, erę swingu, bebop, cool jazz, hard bop, jazz fusion i wiele więcej.

Międzykulturowy charakter wydarzenia

Dyrektor generalny ds. innowacji kulturalnych rządu Wysp Kanaryjskich, Cristóbal de la Rosa, podkreśla „ogromne znaczenie obecności tak wielu instytucji na prezentacji tego festiwalu, który zachęca do refleksji nad znaczeniem jazzu na Wyspach Kanaryjskich”. Po 34 edycjach to wydarzenie „o charakterze międzykulturowym pozwala na połączenie korzeni z muzyką wszelkiego rodzaju, co jest niezwykle interesujące”.

Radna ds. kultury Cabildo de Gran Canaria, Guacimara Medina, doceniła ciągłość projektu muzycznego, „który nie jest łatwy do utrzymania z roku na rok”. W tym roku festiwal zawita także do Teatro Cuyás z Take 6 i Orquesta Filarmónica de Gran Canaria we wtorek 22 lipca oraz do Casa de Colón w środę 16 lipca, gdzie odbędzie się jedna z prelekcji festiwalowych, po której wystąpi pianista Krzysztof Kobyliński.

Wielkie finały w prestiżowych miejscach

Dyrektor generalny Fundación Auditorio y Teatro de Las Palmas de Gran Canaria, Tilman Kuttenkeuler, podkreślił, że po raz kolejny w tym roku Canarias Jazz & Más będzie odpowiadał za zamknięcie programu Rincón del Jazz z Lakecią Benjamin 9 lipca i Ritą Payés 17 lipca. Teatro Pérez Galdós będzie gościć dwie najważniejsze propozycje tegorocznego line-upu: Dee Dee Bridgewater w niedzielę 6 lipca i Gonzalo Rubalcabę w piątek 18 lipca.

O tym ostatnim Kuttenkeuler powiedział: „to jeden z najważniejszych pianistów jazzowych chwili obecnej, nie tylko ze względu na jego własną sztukę, ale także ze względu na wpływ, jaki wywarł na kilka pokoleń muzyków”.

Polski akcent na Wyspach Kanaryjskich

Wśród międzynarodowych gwiazd tegorocznego festiwalu znajdzie się także reprezentant Polski – Krzysztof Kobyliński, uznany pianista jazzowy. Kobyliński zagra aż dwa koncerty: pierwszy odbędzie się w Convento de Santo Domingo w La Laguna na Teneryfie we wtorek 15 lipca o godzinie 20:00, a drugi w Casa de Colón w Las Palmas de Gran Canaria w środę 16 lipca również o 20:00.

Występom pianisty będą towarzyszyć prelekcje na temat „Canarias + Festivales Sostenibles” (Kanary + Festiwale Zrównoważone), które rozpoczną się godzinę wcześniej w tych samych lokalizacjach. To doskonała okazja dla polskich mieszkańców archipelagu i turystów, aby zobaczyć rodaka na prestiżowej scenie jednego z najważniejszych festiwali jazzowych w Hiszpanii. Wstęp na oba koncerty jest bezpłatny do wyczerpania miejsc.

Obecność polskiego artysty w programie festiwalu podkreśla międzynarodowy charakter wydarzenia i rosnącą pozycję polskich muzyków jazzowych na światowej scenie.

Sieć partnerów wspierających festiwal

Ta 34. edycja Canarias Jazz & Más jest możliwa dzięki współpracy szerokiej sieci instytucji i firm. Wśród głównych partnerów znajdują się rząd Wysp Kanaryjskich, Promotur Turismo de Canarias oraz rady wszystkich wysp: Teneryfy, Lanzarote, Fuerteventury, La Palmy, El Hierro, La Gomery i Gran Canarii.

Wsparcie zapewniają również Tourism of Gran Canaria, Centra Sztuki, Kultury i Turystyki (CACT), rady miejskie Las Palmas de Gran Canaria, Santa Brígida, San Bartolomé de Tirajana, Arucas, Arrecife, Teguise, Santa Cruz de Tenerife, San Cristóbal de La Laguna, Puerto de la Cruz, Adeje, Los Llanos de Aridane oraz Towarzystwo Rozwoju Santa Cruz de Tenerife.

image

Lista partnerów obejmuje także prestiżowe instytucje kulturalne takie jak Fundación Auditorio y Teatro Las Palmas de Gran Canaria, Auditorio de Tenerife, Fundación Cajacanarias, Teatro Cuyás, Teatro Leal, Teatro Guiniguada, Espacio La Granja, Casa de Colón, Convento de Santo Domingo w La Laguna, Espacio Cultural CajaCanarias, Palacio de Formación y Congresos de Fuerteventura, Centro de Congresos ExpoMeloneras oraz Avis.

Festival Internacional Canarias Jazz

Źródło

Pełny program

Przewijanie do góry
Share via
Copy link