Organizacje ekologiczne działające w Parku Narodowym Teide zamierzają zwrócić się do Rady Europy w Strasburgu o wycofanie prestiiżowego Dyplomu Europejskiego dla tego obszaru chronionego. Powodem jest ostra krytyka sposobu zarządzania parkiem przez władze Teneryfy kierowane przez Rosę Dávilę z Koalicji Wysp Kanaryjskich we współpracy z Partią Ludową.
Park traktowany jak park rozrywki
Według stowarzyszeń ekologicznych, korporacja insularna „podporządkowuje ochronę i integralność dziedzictwa przyrodniczego jego eksploatacji jako parku rozrywki, oferując ponadto wizerunek, który jest daleki od realizacji celów edukacyjnych tego obszaru chronionego”.
Szczególne kontrowersje budzi kręcenie programu telewizyjnego „La Conquista del Fuego” przez RadioTelevisión Canaria (RTVC) w krajobrazie Minas de San José. Stowarzyszenia, powołując się na ustawę o przejrzystości, zażądały informacji o „miejscach, przestrzeniach lub lokalizacjach w środowisku naturalnym, w których miały miejsce zdjęcia do różnych odcinków konkursu”, wraz ze wskazaniem, czy wszystkie lub część z nich zostały sfilmowane na chronionym obszarze naturalnym lub w domenie publicznej morskiej i lądowej, w tym kopii wydanych w tym celu zezwoleń.
Wieloletni problem z władzami Teneryfy
Ekolodzy podkreślają, że Cabildo Teneryfy „od wielu lat stanowi główny problem dla zachowania integralności i jakości Parku Narodowego Teide”. Jako przykłady podają propozycje byłego burmistrza i ministra turystyki rządu Wysp Kanaryjskich, Miguela Zerolo, który sugerował organizację koncertów „obejmujących duże skupiska ludzi”, czy Adána Martína, który jako przewodniczący Cabildo proponował budowę luksusowego hotelu.
Zarówno Zerolo, jak i Martín, podobnie jak obecna przewodnicząca, byli członkami Coalición Canaria. Później radny ds. środowiska na wyspie, Wladimiro Rodríguez Brito, planował budowę „dużego centrum handlowego” w obszarze Portillo.
Kontrowersje wokół muflonów
Szczególnie bulwersującym przykładem niekonsekwentnej polityki ekologicznej jest kwestia muflonów. Chociaż już od pierwszego Głównego Planu Użytkowania i Zarządzania (PRUG) zaproponowano „wyeliminowanie” muflonów z parku – jako gatunku introdukowanego wywierającego „poważny wpływ na florę” – radny Cabildo „posunął się tak daleko, że zaproponował sprowadzenie nowych okazów, aby rozwiązać problemy chowu wsobnego tej populacji roślinożerców, zamiast przyczyniać się do jej eliminacji”.
Obecne praktyki też budzą sprzeciw
Obecnie, jak tłumaczą ekolodzy, „w ten sam bezsensowny sposób” przewodnicząca Cabildo Teneryfy, Rosa Dávila, „nadal promuje i finansuje wydarzenia sportowe, wyścigi górskie i kolarstwo, pomimo faktu, że ten rodzaj działalności jest wyraźnie zabroniony w Parku Narodowym”.
Organizacje zarzucają jej również, że „dyskwalifikuje wszystkie organizacje walczące o jego ochronę i udaje, w słowach, ale nie w czynach, obrońcę naszego najbardziej emblematycznego obszaru chronionego, o najwyższym poziomie zarządzania ochroną na wyspie”.