Sędzia María de Los Ángeles Lorenzo-Cáceres z Sądu Instrukcyjnego nr 4 w Santa Cruz de Tenerife wydała dwa kluczowe zarządzenia w głośnej sprawie Mediador. Postanowienia te otwierają drogę do rozprawy ustnej przed Sądem Prowincjonalnym z udziałem ławy przysięgłych w dwóch oddzielnych częściach tego szeroko komentowanego procesu dotyczącego korupcji na Wyspach Kanaryjskich.
Sieć wymuszeń w sektorze hodowlanym
Pierwsze z zarządzeń, datowane na poniedziałek i do którego dotarła agencja Europa Press, wskazuje na przestępstwa handlu wpływami, przekupstwa i oszustwa popełnione przez czterech głównych podejrzanych. Są to: były socjalistyczny poseł Juan Bernardo Fuentes Curbelo, jego siostrzeniec i były dyrektor generalny ds. zwierząt gospodarskich rządu Wysp Kanaryjskich Taishet Fuentes, biznesmen Antonio Bautista oraz mediator Marco Antonio Navarro Tacoronte.
Prokuratura przedstawia tę sprawę jako domniemaną sieć wymuszeń i pobierania nielegalnych prowizji od hodowców z problemami prawnymi na archipelagu. Według śledczych, system ten był rzekomo kierowany przez Fuentesa Curbelo, znanego również pod pseudonimem Tito Berni, który wykorzystywał swoją znajomość sektora i rozległe powiązania polityczne do osiągnięcia korzyści majątkowych.
Wykorzystanie kontaktów biznesowych
W ramach domniemanego spisku Fuentes Curbelo miał przekazać Bautiście nazwiska przedsiębiorców hodowlanych z Fuerteventury, których poznał podczas prowadzenia firmy konsultingowej na wyspie oraz pełniąc funkcję dyrektora generalnego rządu Wysp Kanaryjskich. Celem było sprzedanie tym przedsiębiorcom produktów związanych z energią fotowoltaiczną.
Prokuratura domagała się surowych wyroków dla wszystkich oskarżonych w tej części sprawy. Dla Fuentesa Curbelo, alias Tito Berni, żąda roku więzienia za łapówkarstwo. Jego siostrzeniec ma usłyszeć wyrok roku więzienia za łapówkarstwo oraz trzech lat za oszustwo. Identyczny wyrok – rok za łapówkarstwo i trzy lata za oszustwo – prokuratura zażądała dla Navarro Tacoronte. Biznesmen Antonio Bautista może zostać skazany na rok więzienia za łapówkarstwo.
Druga odsłona: korupcja w zamówieniach publicznych
Druga część sprawy, której postanowienie zostało wydane w środę, dotyczy przestępstw przekupstwa popełnionych przez generała Francisco Espinosę, biznesmena Antonio Bautistę i mediatora Marco Antonio Navarro Tacoronte. Oskarżenia dotyczą domniemanego schematu korupcyjnego, w którym Bautista miał przekupywać urzędników w celu przyspieszenia realizacji projektów związanych z udzielaniem zamówień publicznych na instalację paneli fotowoltaicznych na Wyspach Kanaryjskich.
Według ustaleń prokuratury, biznesmen dokonał płatności sięgających nawet 17 000 euro, a także organizował kosztowne kolacje i przyjęcia w Madrycie. Wykorzystywał przy tym pobyty Fuentesa Curbelo w stolicy, gdzie przebywał jako członek Kongresu Deputowanych. Prokuratura domaga się dla całej trójki roku więzienia za łapówkarstwo.
Sprawa Mediador stanowi jeden z najważniejszych procesów korupcyjnych ostatnich lat na Wyspach Kanaryjskich, obejmujący zarówno sektor prywatny, jak i wysokich urzędników administracji publicznej. Ostateczne wyroki będą zależeć od decyzji ławy przysięgłych podczas nadchodzących rozpraw.