Hiszpania walczy o największy teleskop świata
Minister Nauki, Innowacji i Uniwersytetów Diana Morant ogłosiła historyczną decyzję – hiszpański rząd jest gotów zaoferować do 400 milionów euro na sprowadzenie Trzydziestometrowego Teleskopu (TMT) na wyspę La Palma. Środki mają zostać udostępnione za pośrednictwem Centrum Rozwoju Technologicznego i Innowacji (CDTI), jak poinformowało Instituto de Astrofísica de Canarias (IAC).
Oficjalne ogłoszenie padło podczas środowego posiedzenia Rady Zarządzającej IAC na La Palmie, któremu przewodniczyła minister Morant. Tego samego dnia po południu złożono formalną propozycję do Fundacji zarządzającej TMT, aby Hiszpania została gospodarzem tego rewolucyjnego projektu.
Hiszpania rajem dla nauki
„Hiszpania chce i może być siedzibą przyszłości astronomii i astrofizyki. Mamy ku temu możliwości i wolę polityczną” – podkreśliła minister Morant. Dodała, że w obliczu ryzyka paraliżu tego wielkiego międzynarodowego projektu naukowego, hiszpański rząd postanowił działać ze zdwojonym zaangażowaniem w naukę i dużą infrastrukturę naukową.
„Podczas gdy niektóre kraje ograniczają inwestycje w naukę, a nawet jej zaprzeczają, Hiszpania jest rajem dla nauki, jest domem naukowców, którzy starają się rozwijać swoje projekty” – zaznaczyła minister.
Poparcie dla inicjatywy wyraziła również radna ds. uniwersytetów, nauki, innowacji i kultury w rządzie Wysp Kanaryjskich, Migdalia Machín. Podkreśliła ona, że IAC jest ośrodkiem o uznanym międzynarodowym prestiżu, który stawia Wyspy Kanaryjskie w czołówce światowej nauki.
Konkurencja między La Palmą a Hawajami
TMT z głównym lustrem o średnicy 30 metrów umożliwi badanie Wszechświata z niespotykanym dotąd poziomem szczegółowości – od analizy egzoplanet po badania pochodzenia galaktyk i ciemnej materii. Obecnie rozważane są dwie możliwe lokalizacje dla tej infrastruktury: Hawaje lub właśnie La Palma.
Hiszpański rząd już w 2019 roku wyraził chęć budowy TMT na wyspie, a teraz, pięć lat później, robi decydujący krok naprzód dzięki strategicznej inwestycji. Projekt przyniesie korzyści nie tylko Unii Europejskiej i Hiszpanii, ale przede wszystkim Wyspom Kanaryjskim, a szczególnie La Palmie.
„Jeśli dojdzie do skutku, będzie to oznaczać nie tylko budowę teleskopu, ale także dziesięciolecia działalności naukowej, generowanie wykwalifikowanego zatrudnienia oraz impuls gospodarczy i społeczny dla wyspy” – wyjaśniła minister Morant.
Wzrost budżetu IAC o prawie 2 miliony euro
Minister podkreśliła również rosnące zaangażowanie hiszpańskiego rządu w IAC, który określiła jako „jeden z wiodących na świecie punktów odniesienia w dziedzinie astronomii i strategiczny atut dla naszego kraju”. Budżet IAC wzrośnie o prawie dwa miliony euro w 2025 roku dzięki nadzwyczajnemu wkładowi Ministerstwa Nauki, Innowacji i Uniwersytetów.
W sumie 18,6 miliona euro zostanie przeznaczone na wzmocnienie działalności naukowej, technicznej i technologicznej Instytutu. „Tylko w ciągu ostatnich kilku lat, dzięki funduszom europejskim, zmobilizowaliśmy dodatkowe 22 miliony euro, przy wskaźniku wykonania przekraczającym 83 procent. Inwestycja ta oznacza ponad 80 nowych umów z pracownikami badawczymi i technicznymi, zapewniających stabilne i wysokiej jakości zatrudnienie” – poinformowała minister.
Międzynarodowe projekty astronomiczne na Wyspach Kanaryjskich
Podczas spotkania dyrektor IAC Valentín Martínez Pillet przedstawił szczegółowe sprawozdanie z działalności placówki, podzielone na trzy kluczowe sekcje: Doskonałość w badaniach, Znaczenie międzynarodowe dzięki dużym obiektom oraz Nauka z udziałem społeczeństwa i dla społeczeństwa.
Wśród zatwierdzonych punktów znalazł się plan strategiczny Obserwatoriów Wysp Kanaryjskich na nadchodzące lata. Dyrektor podkreślił projekty o znaczeniu międzynarodowym, w które zaangażowany jest IAC, w tym udział w Konsorcjum Obserwatorium Cherenkov Telescope Array (CTAO).
CTAO jest instalowane w Obserwatorium Roque de Los Muchachos (ORM) i obejmuje cztery teleskopy o średnicy 20 metrów przeznaczone do badania najbardziej energetycznych zjawisk we Wszechświecie. Instalacja mechaniczna teleskopów LST-3 i LST-4 została zakończona w grudniu 2024 roku, a cała instalacja ma zostać ukończona w 2025 roku. Inauguracja planowana jest na 2026 rok.
Europejski Teleskop Słoneczny i inne projekty
Rada Zarządzająca wysłuchała również informacji o postępach w budowie Europejskiego Teleskopu Słonecznego (EST) – największego teleskopu słonecznego w Europie, zaproponowanego przez Hiszpanię i uwzględnionego w planie działania ESFRI na 2016 rok. EST postępuje w zakresie wstępnego projektu, z zakończonym przeglądem projektu optycznego i optyki adaptacyjnej.
Zaprezentowano także New Robotic Telescope (NRT), projekt współpracy z Liverpool John Moore University mający na celu budowę 4-metrowego zrobotyzowanego teleskopu w ORM. Podkreślono również udział IAC w konsorcjum Exo-Life Finder (ELF) oraz w projekcie small-ELF – 3,5-metrowym technologicznym teleskopie demonstracyjnym, który ma zostać zainstalowany w Obserwatorium na Teide.
Plan strategiczny i rozwój kadrowy IAC
W części poświęconej nauce z udziałem społeczeństwa położono nacisk na pracę IACTEC – przestrzeni współpracy technologicznej IAC, gdzie będzie zlokalizowany projekt Celeste łączący najnowszą generację technologii optycznej.
Rada Zarządzająca zatwierdziła propozycję planu strategicznego IAC na lata 2026-2028, którego celem jest wzmocnienie doskonałości badawczej, konsolidacja możliwości technologicznych oraz ukierunkowanie działalności na nowe wyzwania naukowe i technologiczne.
Jeśli chodzi o zasoby ludzkie, na dzień 31 grudnia 2024 roku w IAC zatrudnionych było 419 osób. Uwzględniono również personel oddelegowany z innych instytucji, takich jak Uniwersytet La Laguna, CSIC i rząd Wysp Kanaryjskich. Rada zatwierdziła podstawową strukturę organizacyjną IAC obejmującą obszary badań astrofizycznych, szkolnictwa wyższego, instrumentów naukowych oraz konkretne jednostki jak obserwatoria na Wyspach Kanaryjskich czy IACTEC.