Od wtorku na Wyspach Kanaryjskich obowiązkowe będzie używanie maseczek w ośrodkach zdrowia. Departament Zdrowia Rządu Regionalnego ogłosił w poniedziałek decyzję podjętą w celu ograniczenia epidemii grypy i koronawirusa dotykającej wyspy.

Decyzja ministerstwa

Jak wyjaśniło regionalne ministerstwo, środek ten został podjęty w wyniku wzrostu liczby ostrych infekcji dróg oddechowych w całej Hiszpanii i ma na celu powstrzymanie łańcucha zakażeń, a także ochronę pracowników służby zdrowia i osób, które udają się do szpitali i ośrodków zdrowia na Wyspach, aby zapobiec zarażeniu się infekcjami dróg oddechowych.

Spotkanie dotyczące strategii

Podczas spotkania, które odbyło się w poniedziałek rano między wspólnotami autonomicznymi a Ministerstwem Zdrowia, Wyspy Kanaryjskie opowiedziały się za „osiągnięciem konsensusu w sprawie strategii zapobiegania infekcjom układu oddechowego w celu uniknięcia problemów zdrowotnych w nadchodzących sezonach grypowych”.

szlaki na teneryfie przystanek rodzinka banner v1

Zachorowalność na grypę na Wyspach Kanaryjskich

Według raportu z nadzoru nad ostrymi infekcjami układu oddechowego (ARI) na Wyspach Kanaryjskich sporządzonego przez Dyrekcję Generalną Zdrowia Publicznego SCS za tydzień od 25 do 31 grudnia, wskaźnik zachorowalności na ARI wynosi 1 255 przypadków na 100 000 mieszkańców. Liczba ta stanowi niewielki spadek w porównaniu z poprzednim tygodniem, w którym odnotowano 1 296 przypadków na 100 000 mieszkańców.

Grupy wiekowe o najwyższej zachorowalności w ostatnim tygodniu to populacja w wieku od 0 do 4 lat z 4 408 przypadkami na 100 000 mieszkańców, osoby w wieku powyżej 79 lat, ze wskaźnikiem 1 435 przypadków na 100 000 mieszkańców oraz populacja w wieku od 5 do 14 lat, grupa ze wskaźnikiem 1 600 przypadków na 100 000 mieszkańców.

Znaczenie szczepień

Generalna Dyrekcja Zdrowia Publicznego podkreśla znaczenie szczepień przeciwko grypie i COVID-19 jako „głównego narzędzia zapobiegania poważnym przypadkom tych infekcji w przypadku zarażenia i unikania współistnienia dwóch infekcji u tej samej osoby”, minimalizując nasilenie choroby u pacjenta i obciążenie systemu opieki zdrowotnej. Podkreśla również, że szczepionka jest najskuteczniejszym sposobem uniknięcia zarażenia się lub przeniesienia grypy, zwłaszcza u osób, które są narażone na ryzyko powikłań w przypadku zarażenia się chorobą oraz u personelu niezbędnego dla społeczności, takiego jak pracownicy służby zdrowia i opiekunowie osób starszych lub niesamodzielnych.

Sygnalizowane problemy w służbie ratunkowej

Sytuacja jest tak dramatyczna, że nosze z pacjentami zajmują już korytarze szpitalnych ośrodków ratunkowych na Wyspach Kanaryjskich. Rzecznik ds. zdrowia Intersindical Canarias, Ruymán Pérez, mówi o sytuacji „całkowitego załamania” w całej służbie ratunkowej, z chwilami ulgi, które opisuje jako „miraże”. Pérez wyjaśnia tej gazecie, że służby ratunkowe mają obecnie „ponad sto przyjęć oczekujących na łóżka”, a także zapewnia, że łóżka są poszukiwane w szpitalach w ramach planów awaryjnych na wypadek dalszego pogarszania się sytuacji i „szukania miejsc” w trudnej sytuacji, która ma się pogorszyć od 15 stycznia.

Wzrost przypadków grypy

Spotkanie to odbywa się po tym, jak dane opublikowane w ubiegły czwartek rzuciły światło na wzrost liczby zakażeń grypą: 75% w ciągu jednego tygodnia. Według danych Instytutu Zdrowia Carlosa III zachorowalność wzrosła z 249,4 przypadków na 100 000 mieszkańców do 348,3. Minister Zdrowia Mónica García ogłosiła, że podczas spotkania Ministerstwo Zdrowia przyjęło niektóre propozycje społeczności i dało im 48 godzin na zebranie wszystkich swoich uwag, takich jak rozszerzenie zaleceń dotyczących masek w aptekach.

Środki zapobiegawcze

Ministerstwo Zdrowia Rządu Wysp Kanaryjskich proponuje pewne środki zapobiegające zarażeniu:
– Nosić maskę podczas dzielenia pokoju z innymi osobami,
– Zwiększyć wentylację w pomieszczeniach,
– Często dbać o higienę rąk, zwłaszcza po wydmuchaniu nosa lub kaszlu,
– Zakrywać usta i nos podczas kaszlu lub wydmuchiwania nosa,
– Używać maski podczas kaszlu lub wydmuchiwania nosa,
– używać chusteczek jednorazowych, wyrzucając je po każdym użyciu,
– unikać bliskiego kontaktu z osobami narażonymi,
– nie dzielić się szklankami, sztućcami, ręcznikami i innymi przedmiotami, które mogły mieć kontakt ze śliną lub wydzielinami.

wyspy kanaryjskie wprowadzaja od wtorku obowiazek uzywania maseczek w osrodkach zdrowia

Źródło