Europejska Agencja Straży Granicznej i Przybrzeżnej (Frontex) tymczasowo zawiesiła jedną ze swoich operacji w Hiszpanii z powodu szeregu problemów „technicznych”, które według ministra spraw wewnętrznych zostaną rozwiązane w ciągu kilku godzin.
Opóźnienia w planie operacyjnym Frontexu
Według El País, podpisanie planu operacyjnego zaproponowanego przez Frontex zostało opóźnione z powodu braku porozumienia z władzami hiszpańskimi w sprawie ochrony danych. Z tego powodu europejska operacja Indalo przeciwko imigracji na Morzu Śródziemnym i Wyspach Kanaryjskich została zawieszona od zeszłej środy, chociaż krajowa ochrona granic jest kontynuowana normalnie.
Minister spraw wewnętrznych podkreślił w czwartek, że kwestia, która doprowadziła Frontex do zawieszenia operacji w Hiszpanii, ma charakter „techniczny” i jest przekonany, że zostanie rozwiązana „w ciągu godzin, a nie dni”.
Problemy techniczne przy odnowieniu planów operacyjnych Frontexu
„Kwestie te pojawiają się co roku, gdy dochodzi do odnowienia wszystkich operacyjnych planów działania między Frontexem a różnymi krajami Unii Europejskiej, z którymi podpisane są umowy, w tym przypadku Hiszpanią”, powiedział minister po przybyciu na nieformalne spotkanie ministrów spraw wewnętrznych Unii Europejskiej odbywające się w Brukseli, podczas gdy Frontex zaprzecza, że agencja rozważa opuszczenie Hiszpanii.
Sytuacja Uchodźców z Mali
Po wybuchu konfliktu w negocjacjach, Wyspy Kanaryjskie skierowały swoją uwagę na wybrzeża Mauretanii. Brak porozumienia spowodował alarm w regionalnym rządzie, którego Ministerstwo Spraw Wewnętrznych poinformowało o możliwości, że w tym afrykańskim kraju może czekać ponad 300 000 osób na zaokrętowanie się na tratwę, aby przepłynąć około 750 kilometrów, które dzielą je od najbliższej europejskiej granicy: archipelagu Wysp Kanaryjskich.
Za tą prawdopodobną presją migracyjną stoi niestabilność w regionie Sahelu i, przede wszystkim, w Mali, co zmusza tysiące obywateli do poszukiwania bezpieczniejszych miejsc do zamieszkania. W suchych obszarach wewnątrz Mauretanii utworzono obozy dla uchodźców, w których osiedliło się ponad 100 000 mieszkańców Mali.
Relacje Frontexu z Hiszpanią
Źródła z europejskiej agencji granicznej wyjaśniły, że agencja ceni sobie relacje z Hiszpanią, „naznaczone zaangażowaniem i współpracą w zarządzaniu zewnętrznymi granicami UE”. Agencja podkreśla, że w kontekście współpracy międzynarodowej negocjacje w sprawie planów operacyjnych „wymagają więcej czasu na dogłębną dyskusję i porozumienie”. Dyskusje te, dodają, są częścią prac mających na celu zapewnienie, że operacje są zgodne z potrzebami państw członkowskich i celami Frontexu.
Współpraca między Hiszpanią a Frontexem
„Hiszpania pozostaje dla nas kluczowym partnerem, a nasza współpraca obejmuje kilka operacji”, dodał minister spraw wewnętrznych, dodając, że brak porozumienia z Frontexem wynika z kwestii „technicznych”, a nie „operacyjnych”. Minister wyjaśnił, że 18 stycznia weszła w życie modyfikacja zasad ochrony danych Frontexu. „Ta okoliczność oznacza, że propozycje porozumienia muszą zostać ponownie dostosowane do tych celów”, skomentował, dodając, że hiszpańska propozycja porozumienia „jest na stole Frontexu”.
Nadchodzące porozumienie
Negocjacje między Frontex a Hiszpanią w celu odnowienia umów o współpracy trwały dłużej niż oczekiwano z powodu różnic w podejściu do danych migrantów. Mimo to, Komisja Europejska wczoraj oświadczyła, że oczekuje, iż porozumienie zostanie zawarte „niezwłocznie”. Rzeczniczka Komisji Europejskiej ds. Spraw Wewnętrznych, Anita Hipper, zapewniła, że Bruksela jest na bieżąco z sytuacją dotyczącą zarządzania migracją na Wyspach Kanaryjskich i zauważyła, że agencja europejska „musi negocjować operacyjne plany działania”, jako część standardowego procederu, który powtarza się co roku.
Jednakże, nie jest to pierwszy raz, gdy europejska straż graniczna zagraża opuszczeniem Wysp. Na początku 2021 roku, w okresie szczytowego napływu, europejska agencja domagała się od Madrytu większych uprawnień do dostępu do danych osobowych na hiszpańskich granicach, a także kompetencji w zakresie dochodzeń transgranicznych. Ponadto, domagali się, aby agenci nowego europejskiego korpusu mogli rozmieścić się na terenie, co nie przekonuje hiszpańskich sił bezpieczeństwa. Spór ten zakończył się porozumieniem, które zostało zawarte w ostatniej chwili.
Śledztwo Onet.pl dotyczące problemów we Frontex
Warto zapoznać się ze śledztwem dziennikarzy Onetu, „Die Welt” i POLITICO, w którym ujawnili tarcia wewnątrz Unii Europejskiej oraz kulisy pracy Frontexu, który — przynajmniej z zasady — miał zajmować się ochroną granic.