Wzrost agresji wobec personelu medycznego
„Znam twoje miejsce zamieszkania”, „Rozwalę cię, kiedy wyjdziesz”. Takie groźby, skierowane do personelu medycznego, stały się codziennością na Wyspach Kanaryjskich w ostatnim roku, zwłaszcza w obszarach pilnej potrzeby. Rosnąca agresja pacjentów i ich bliskich zaowocowała niespotykanym dotąd wzrostem agresji werbalnej (takiej jak groźby, obelgi, zniesławienia) i fizycznej (takiej jak pchnięcia, ciosy) wobec pracowników służby zdrowia, szczególnie pielęgniarek.
Alarmujący wzrost zgłoszonych agresji
W 2023 roku pracownicy służby zdrowia na Wyspach Kanaryjskich zgłosili łącznie 431 przypadków agresji werbalnej, fizycznej i mieszanej, co stanowi wzrost o 45% w porównaniu do 296 zgłoszeń z 2022 roku, jak wynika z danych zgromadzonych przez związek zawodowy pielęgniarek Satse. Szczególnie zaangażowane są pielęgniarki, które w ciągu jednego roku doświadczyły wzrostu agresji o 78% – z 86 zgłoszonych przypadków w 2022 roku do 153 w 2023 roku.
„Jest to absolutny skandal”, mówi rzecznik Satse, Leopoldo Cejas, który wyraża ubolewanie, że „nie udało się znaleźć konkretnego powodu, który mógłby usprawiedliwić tak duży wzrost agresji”.
Narastający problem w ośrodkach zdrowia i szpitalach
Zwiększenie liczby agresji dotyka zarówno ośrodki zdrowia, jak i szpitale, a sytuacja stale się pogarsza. „Najbardziej dotknięte są usługi awaryjne”, wyjaśnia Cejas. Ponad połowa zgłoszeń dotyczy działów awaryjnych w szpitalach na Wyspach Kanaryjskich, które cierpią na przeciążenie i mają trudności z obsługą wszystkich pacjentów. Brak miejsca, łóżek oraz trudności z przeniesieniem pacjentów na oddziały szpitalne skłaniają pacjentów i ich rodziny do agresji.
Związek zawodowy pielęgniarek wzywa do wprowadzenia prywatnej ochrony w każdym ośrodku zdrowia i ustanowienia szybkich kanałów informacyjnych, aby zapobiec takim sytuacjom.
Niewielka część zgłoszeń
Rzecznik Satse ostrzega, że zgłoszone przypadki to tylko wierzchołek góry lodowej, ponieważ personel medyczny zgłasza tylko około 15% agresji, które naprawdę doświadczają. Wiele osób rezygnuje z zgłoszeń, ponieważ nie są pewni konsekwencji prawnych takiej decyzji.
Wzrost agresji skutkuje także większą liczbą pielęgniarek na zwolnieniu lekarskim z powodu urazów fizycznych i emocjonalnych spowodowanych przez agresję pacjentów lub ich rodzin.
Działania Satse w obronie personelu medycznego
Mimo tych danych, które pokazują, że konflikty w służbie zdrowia stają się chronicznym problemem, związek zawodowy pielęgniarek Satse twierdzi, że władze nie podejmują skutecznych działań, aby zapobiec takim sytuacjom.
Satse prowadzi trwałą kampanię informacyjną i edukacyjną pod hasłem „stop agresji” i ciągle naciska na administrację publiczną i partie polityczne, aby rozwiązać problem, który zamiast maleć, rośnie w ostatnich latach. W zeszłym roku, z okazji Międzynarodowego Dnia Pielęgniarki, Satse rozdał tysiące indywidualnych alarmów pracownikom służby zdrowia. Jest to breloczek, który po aktywacji wydaje głośny dźwięk i działa jako środek odstraszający przed agresją.