Listopad w astronomii obfituje w niezwykłe zjawiska, które zachwycają zarówno amatorów, jak i profesjonalistów. Czy to nad Wyspami Kanaryjskimi, czy w każdym innym miejscu na świecie, firmament oferuje w tym miesiącu prawdziwe widowisko. Przedstawiamy szczegółowy przewodnik, który pomoże cieszyć się astronomicznymi atrakcjami tego okresu.

Deszcz meteorytów – kiedy niebo staje się sceną

Niewiele jest zjawisk równie fascynujących jak deszcze meteorytów. Listopad jest miesiącem, w którym osiągają one swój szczyt aktywności. Wśród nich znajdziemy:

  • Tauridy Południowe i Tauridy Północne: te dwa strumienie meteorytów osiągają swój maksymalny blask odpowiednio na początku i w połowie miesiąca. Mimo że każde z nich może generować zaledwie około pięciu meteorytów na godzinę, warto wypatrywać tych jasnych smug na nocnym niebie.
  • Leonidy: szczególnie warte uwagi, gdyż 17-18 listopada można zaobserwować nawet do 18 meteorytów na godzinę. Leonidy słyną z niespodziewanych rojów, które mogą dostarczyć niezapomnianych wrażeń.
  • Alfa Monocerotydy i Orionidy: mniej znane, ale równie piękne strumienie, które również mają swoje maksima w listopadzie.

Pełnia Bobrowego Księżyca – czas na obserwacje

27 listopada zaświeci Pełnia Bobrowego Księżyca, która ma swoje korzenie w tradycji rdzennych Amerykanów. Obserwując ją, warto zwrócić uwagę na bogatą taflę gwiazd w tle, co sprawia, że jest to idealny czas na kontemplowanie kosmosu.

szlaki na teneryfie przystanek rodzinka banner v1

Okultacja Wenus przez Księżyc – zjawisko warte uwagi

9 listopada można będzie świadkiem rzadkiego zjawiska – okultacji Wenus przez Księżyc. To niezwykły taniec niebiańskich ciał, kiedy to jasna planeta na krótko znika za sylwetką Księżyca, by zaraz znów stać się widoczną.

Kometa Lemmon – nowy gość na astronomicznej scenie

Kometa Lemmon (C/2023 H2), odkryta w bieżącym roku, jest obecnie na drodze do najbliższego punktu swojej orbity w stosunku do Ziemi. 10 listopada będzie idealnym momentem na jej obserwację, szczególnie przy użyciu lornetki.

Planetarna uczta na nocnym niebie

Listopadowe noce są również idealnym czasem na podziwianie planet:

  • Merkury: tuż po zachodzie słońca na południowo-zachodnim horyzoncie.
  • Wenus: jako „Gwiazda Poranna” na wschodzie.
  • Jowisz: wraz z jego czterema największymi księżycami, tworzy widok wart obserwacji przez całą noc.

Zarówno profesjonaliści, jak i amatorzy znajdą w listopadzie coś dla siebie. Wykorzystując nasz przewodnik, każdy będzie mógł doświadczyć majestatu kosmosu. Niebo pełne jest tajemnic i zjawisk, które czekają, by zostać odkrytymi. Czy to podczas chłodnej, listopadowej nocy, czy też w zaciszu własnego domu, warto poświęcić czas na obserwację nieba. Zapewne przyniesie to nie tylko wiedzę, ale i niezapomniane wspomnienia.