Raj słońca i piasku, który zbudował model gospodarczy archipelagu, nie będzie już taki sam w ciągu zaledwie sześciu lat. Zmiany klimatu i naturalna erozja linii brzegowej zmieniają największą atrakcję turystyczną Wysp w źródło ryzyka i niepewności dla ich mieszkańców.

Konsekwencje degradacji plaż na Wyspach Kanaryjskich

Do końca stulecia Wyspy Kanaryjskie stracą od połowy do 80% swoich plaż, a pierwsze konsekwencje tej postępującej degradacji są już namacalne. Konsekwencje wykraczają poza utratę miejsca do odświeżenia się, dziedzictwa kulturowego i krajobrazowego lub wyjątkowej różnorodności biologicznej otoczenia. Częściowe lub całkowite zniknięcie charakterystycznych plaż na wyspach zagrozi życiu na wybrzeżu, modelowi turystyki i rentowności niektórych infrastruktur kluczowych dla dobrobytu archipelagu, co w ciągu najbliższych 76 lat będzie kosztować kasę publiczną do 5 mld euro, czyli 11% PKB Wysp Kanaryjskich.

Przyspieszająca erozja linii brzegowej

Morze odzyskuje swoją przestrzeń na całym świecie już od kilku dekad, a Wyspy Kanaryjskie nie są tu wyjątkiem. W ciągu ostatnich 30 lat archipelag stracił od pięciu do dziesięciu centymetrów linii brzegowej. Analiza szeregów czasowych z ostatnich 30 lat pokazuje, że poziom morza wzrastał w tempie 1,6 milimetra rocznie od 1948 do 2019 roku, podczas gdy od 2019 roku tempo wzrostu poziomu morza wynosi 2,8 milimetra, czyli prawie dwukrotnie. Przyspieszenie tempa wzrostu poziomu mórz odzwierciedla fakt, że obecne zagrożenie stwarzane przez zmiany klimatu, dalekie od rozwiązania, pogarsza się.

szlaki na teneryfie przystanek rodzinka banner v1

Rekordowe temperatury oceanu a zmiany klimatu

Eksperci twierdzą, że ten szybki wzrost poziomu oceanów ma związek z postępującym ociepleniem Ziemi spowodowanym niekontrolowaną emisją gazów cieplarnianych, takich jak CO2. W minionym 2023 roku – który został uznany za najgorętszy w historii – termometry na lądzie i morzu przekroczyły wszelkie prognozy. Kamień milowy, który zdaniem ekspertów mógł być spowodowany połączeniem zmian klimatu i pojawieniem się zjawiska El Niño na Pacyfiku, które mogło również przyczynić się do globalnego ocieplenia. Wyspy Kanaryjskie doświadczyły bezprecedensowej fali upałów, która trwała ponad rok.

Pilna potrzeba działań adaptacyjnych

Wyspy Kanaryjskie są świadome problemu, który je czeka, co zostało potwierdzone w dokumencie Pima Adapta Costas: Evaluación del riesgo frente al cambio climático en las costas Canarias. Wzrost poziomu morza wpłynie nie tylko na plaże, ale także na drogi, lotniska, zakłady odsalania i oczyszczalnie ścieków w pobliżu wybrzeża. Konieczne będą działania adaptacyjne, takie jak renaturalizacja niektórych obszarów, budowa wałów przeciwpowodziowych lub przeniesienie niektórych ośrodków miejskich. Ważne jest również przejście na czystsze źródła energii, aby ograniczyć emisję gazów cieplarnianych.

Potrzeba pilnych działań na rzecz ochrony Wysp Kanaryjskich

Wyspy Kanaryjskie są terytorium wrażliwym ze względu na swój niewielki rozmiar, rozdrobnienie, izolację, wysoką gęstość zaludnienia, unikalne ekosystemy i bardzo dużą zależność od turystyki. Ten model ekonomiczny jest kwestionowany, a niepodjęcie szybkich działań adaptacyjnych może mieć katastrofalne skutki dla życia mieszkańców i całej gospodarki archipelagu.

wyspy kanaryjskie topia sie przez zmiany klimatu

Źródło