Sześć stuleci historii w Cueva de los Cabezazos

Nowe wykopaliska archeologiczne w Cueva de los Cabezazos, położonej w Tegueste na Teneryfie, dostarczają niezwykłych dowodów na to, że miejsce to było zamieszkane nieprzerwanie przez co najmniej sześćset lat, od połowy VII do XIII wieku naszej ery. Te wstępne wyniki mogą jeszcze ulec zmianie, gdyż dalsze prace terenowe mogą ujawnić starsze ślady osadnictwa.

Interdyscyplinarne podejście do badań

Projekt badawczy prowadzony przez antrakologa Palomę Vidal i archeologa Salvadora Pardo z Uniwersytetu La Laguna (ULL) przyjmuje interdyscyplinarną perspektywę. Wykorzystanie nowoczesnych metodologii i technik badawczych pozwala na uzyskanie bardziej precyzyjnej i innowacyjnej wizji osady Cueva de los Cabezazos. Badania te nie tylko pogłębiają naszą wiedzę o przeszłości Teneryfy, ale również otwierają nowe kierunki badawcze dotyczące społeczeństw Guanczów.

Wsparcie władz lokalnych

Badania w Cueva de los Cabezazos zyskały szerokie wsparcie władz lokalnych. Podczas niedawnej wizyty w Barranco Agua de Dios, dyrektor generalny ds. kultury i dziedzictwa kulturowego rządu Wysp Kanaryjskich, Miguel Ángel Clavijo, wyraził swoje uznanie dla zespołu badawczego, podkreślając zarówno ich wyjątkową pracę naukową, jak i skuteczne działania popularyzujące wyniki badań. Burmistrz Tegueste, Ana Rosa Mena oraz pierwszy zastępca burmistrza, Norberto Padilla, również zaznaczyli, jak ważna jest ścisła współpraca z ULL, rządem Wysp Kanaryjskich oraz Cabildo Teneryfy, by kontynuować wspieranie projektu, który rzuca nowe światło na historię regionu.

szlaki na teneryfie przystanek rodzinka banner v1

Potencjał Cueva de los Cabezazos

Cueva de los Cabezazos, będąca obiektem licznych wykopalisk od lat siedemdziesiątych XX wieku, pozostaje jednym z najważniejszych stanowisk archeologicznych na Teneryfie. „Miejsce to nadal ma ogromny potencjał,” podkreśla Paloma Vidal, dodając, że stratygraficzna sekwencja może zostać poszerzona wraz z kontynuowaniem prac wykopaliskowych.

Rekonstrukcja dawnego środowiska

Jednym z kluczowych elementów obecnych badań jest analiza wpływu człowieka na krajobraz poprzez badania antrakologiczne, czyli analizy węgla drzewnego, pyłków i nasion. Wyniki paleośrodowiskowe wskazują, że w przeszłości dominowały lasy, laurisilva i roślinność ciepłolubna, która dziś nie występuje już w tym rejonie. Degradacja lub transformacja krajobrazu mogła być wynikiem procesów wylesiania lub działalności pasterskiej społeczności Guanczów.

Odkrycia z ostatnich badań

W trakcie ostatnich wykopalisk w 2023 roku odkryto m.in. cały kawałek ceramiki, który umożliwia dokładniejsze datowanie stanowiska archeologicznego. Szczególną uwagę badaczy przyciągnęły mikro wykopaliska osadów organicznych wypełniających to naczynie. Analiza zawartości może dostarczyć unikalnych informacji na temat praktyk społecznych i kulturowych społeczności zamieszkujących Tegueste.

Bogactwo odkryć archeologicznych

Rozległe prace wykopaliskowe przyniosły również odzyskanie wielu innych artefaktów, takich jak fragmenty ceramiki różnego typu, szczątki fauny, paciorki naszyjników, fragmenty młynów oraz niepublikowane dotąd szydła. Te znaleziska stanowią cenny materiał do rekonstrukcji życia aborygeńskiego na Teneryfie, dostarczając badaczom nowych narzędzi do zrozumienia historii wyspy.

nowe odkrycia w cueva de los cabezazos zdradzaja 600 lat historii teneryfe

Źródło