Konflikt o kompetencje przybrzeżne na Wyspach Kanaryjskich

Rzecznik rządu Wysp Kanaryjskich, Alfonso Cabello, wydał w poniedziałek stanowcze oświadczenie w sprawie kompetencji dotyczących zarządzania wybrzeżem archipelagu. Jego wypowiedź nastąpiła po tym, jak Trybunał Konstytucyjny (TK) orzekł na korzyść państwa w kwestii decyzji o wyburzeniu hotelu Oliva Beach na wyspie Fuerteventura.

Stanowisko rządu Wysp Kanaryjskich

Cabello podkreślił, że „wyłączne kompetencje” w sprawach wybrzeża należą do władz regionalnych. Zapewnił, że służby prawne przeanalizują orzeczenie TK, jak tylko uzyskają pełne informacje. Rzecznik zapowiedział, że rząd autonomiczny będzie nadal bronić swojego stanowiska, zgodnie z którym kwestie przybrzeżne leżą w gestii wspólnoty autonomicznej Wysp Kanaryjskich, jak stanowi ich Statut Autonomii.

Czerwona linia dla rządu regionalnego

Na konferencji prasowej po posiedzeniu Rady Prezesów, Cabello dodał, że dla rządu regionalnego jest to „czerwona linia”. Podkreślił, że stanowisko to dotyczy nie tylko plaży Oliva, ale wszystkich spraw związanych z wybrzeżem archipelagu. „Rozumiemy, że wyłączne kompetencje należą do autonomicznej wspólnoty Wysp Kanaryjskich” – powtórzył stanowczo.

szlaki na teneryfie przystanek rodzinka banner v1

Konsekwencje orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego

Orzeczenie TK, odrzucające apelację złożoną przez administrację autonomiczną, może mieć daleko idące konsekwencje dla przyszłości zarządzania wybrzeżem Wysp Kanaryjskich. Sprawa hotelu Oliva Beach stała się punktem zapalnym w szerszej debacie na temat podziału kompetencji między władzami centralnymi a regionalnymi.

Przyszłość hotelu Oliva Beach

Los hotelu Oliva Beach na Fuerteventurze pozostaje niepewny. Decyzja o jego wyburzeniu, podjęta przez władze centralne i potwierdzona przez Trybunał Konstytucyjny, spotyka się ze zdecydowanym sprzeciwem rządu Wysp Kanaryjskich. Sprawa ta może stać się precedensem dla podobnych konfliktów w przyszłości.

wyspy kanaryjskie kontra panstwo bitwa o wybrzeze

Źródło