Dwie Hiszpanie – północ kontra południe

Najnowszy raport Europejskiej Sieci Zwalczania Ubóstwa i Wykluczenia Społecznego w Hiszpanii (EAPN-ES) na temat stanu ubóstwa w 2024 roku ujawnia drastyczne różnice między regionami kraju. Społeczności Murcji, Wysp Kanaryjskich, Estremadury, Walencji, Kastylii La Manchy i Andaluzji borykają się z najwyższymi wskaźnikami ubóstwa. Na przeciwnym biegunie znajdują się Kraj Basków i Nawarra, a tuż za nimi Madryt i ogólnie wszystkie społeczności w północnej części Hiszpanii.

Raport, zaprezentowany w poniedziałek w Senacie, jednoznacznie wskazuje na istnienie „dwóch Hiszpanii”. Tym razem linia podziału przebiega na południe od Madrytu, pozostawiając biedniejszą połowę kraju poniżej stolicy.

Skala różnic – niepokojące statystyki

„Podział Hiszpanii na dwie połowy o bardzo różnych realiach życia jest oczywisty” – czytamy w raporcie. Autorzy zwracają uwagę na fakt, że „najlepiej sytuowane społeczności to te, które są najbiedniejsze”. Społeczności od Madrytu na północ utrzymują niskie wskaźniki ubóstwa i/lub wykluczenia społecznego – między 0,8 a 11,5 punktu procentowego poniżej średniej krajowej, a nawet poniżej średniej europejskiej. Natomiast regiony południowe utrzymują wyjątkowo wysokie wskaźniki – między 1,5 a 10,9 punktu procentowego powyżej średniej krajowej i ogólnie wyższe niż w jakimkolwiek kraju w UE (27).

Raport podkreśla również, że podobny związek utrzymuje się między poważną deprywacją materialną i społeczną a niską intensywnością zatrudnienia.

Rola pomocy społecznej w walce z ubóstwem

Badanie zwraca uwagę na kluczową rolę pomocy społecznej w walce z ubóstwem. Gdyby wyeliminować wszelką pomoc i zasiłki, 10,8 miliona osób w całym kraju popadłoby w ubóstwo. Jednak, jak zauważają autorzy, „sam wzrost gospodarczy nie wystarczy do zmniejszenia ubóstwa”.

Raport wskazuje, że pomimo wzrostu PKB we wszystkich wspólnotach autonomicznych od 2015 roku, wskaźnik ubóstwa spadł tylko w dziesięciu z nich, szczególnie w Kantabrii, Aragonii, Kraju Basków i Asturii – regionach, w których transfery najsilniej zmniejszają ubóstwo.

Hiszpania a inne kraje UE – porównanie skuteczności walki z ubóstwem

Autorzy raportu zwracają uwagę, że efekt publicznej polityki walki z ubóstwem w Hiszpanii jest mniejszy niż w innych krajach europejskich. Nawet biorąc pod uwagę znaczenie transferów socjalnych, ich wpływ jest mniejszy niż w innych krajach Unii Europejskiej. W Hiszpanii zmniejszają one ubóstwo o 52,6%, podczas gdy w Niemczech o 64,9%, we Francji o 67,2%, a w Finlandii aż o 70,7%.

Aktualne wyzwania i rosnące zagrożenie ubóstwem

Raport potępia „skutki kolejnych kryzysów i wzrost kosztów utrzymania z powodu inflacji i wysokich kosztów mieszkań”. Te czynniki doprowadziły do wzrostu zagrożenia ubóstwem lub wykluczeniem społecznym (wskaźnik AROPE) w całym kraju. Wskaźnik ten wzrósł z 26% w 2022 roku do 26,5% w 2023 roku, dotykając aż 12,7 mln osób.

Wnioski i pytania na przyszłość

Juan Carlos Llano, dyrektor raportu, podczas poniedziałkowej prezentacji w Senacie postawił kluczowe pytanie: „Czy kraj może sobie pozwolić na takie różnice terytorialne?”. To pytanie pozostaje otwarte i stanowi wyzwanie dla decydentów politycznych oraz całego społeczeństwa hiszpańskiego.

raport eapn es dwie twarze ubostwa w hiszpanii

Źródło