Dziennikarz Luis Socorro zaprezentuje w najbliższy czwartek o godz. 18:00 w Bibliotece Wysp Cabildo de Gran Canaria książkę „Astrónomos del pasado, arqueoastronomía de Canarias” (Astronomowie przeszłości, archeoastronomia Wysp Kanaryjskich). To pierwsze dziennikarskie badanie przeprowadzone na najważniejszych astronomicznych stanowiskach archeologicznych archipelagu, które pokazuje, jak starożytni mieszkańcy wysp patrzyli w niebo.
Współpraca z wybitnymi naukowcami
Praca powstała przy wsparciu Juana Antonio Belmonte i Césara Estebana, naukowców z Instituto de Astrofísica de Canarias (IAC) i pionierów astronomii kulturowej w Hiszpanii. Obaj są autorami książki, która zawiera 21 raportów – trylogię dla każdej wyspy z rdzenną przeszłością.
„Bez wątpienia”, mówi astronom César Esteban w prologu, „jest to najbardziej wyczerpująca, poważna i poprawna synteza dziennikarska, jaką do tej pory przeprowadzono na temat badań archeoastronomicznych na naszym archipelagu”.
Wizualna podróż przez 45 stanowisk
Czwartkowa prezentacja będzie wizualnym podsumowaniem najwybitniejszych miejsc z 45 odwiedzonych przez dziennikarza i popularyzatora w celu wykonania swojej pracy. Socorro zebrał całą wiedzę zgromadzoną w ostatnich latach na temat przedhiszpańskich stanowisk, które świadczą o astronomicznych zainteresowaniach pierwszych mieszkańców wysp.
Drugie dziennikarskie śledztwo o rdzennej kulturze
Po serii opublikowanej w Canarias Ahora „Amaziges de Canarias, historia de una cultura”, „Astrónomos del pasado” jest drugim dziennikarskim śledztwem Luisa Socorro na temat rdzennej kultury pierwszych mieszkańców Wysp Kanaryjskich, które również zostało opublikowane w tej gazecie.
Poszukiwanie konsensusu między badaczami
„Od samego początku”, wyjaśnia astronom Juan Antonio Belmonte, „uważałem, że zebranie wszystkich informacji na temat badań astronomicznych, zarówno w świecie archeologii, jak i w dziedzinie tradycyjnej kultury kanaryjskiej, jest bardzo interesującą inicjatywą”.
Belmonte podkreśla, że raporty „starają się znaleźć konsensus między różnymi punktami widzenia badaczy, którzy w niektórych przypadkach oferują sprzeczne opinie”. W książce zebrano również prace archeologów Juana Manuela Caballero i José Carlosa Gila, które do tej pory nie były publikowane, oraz badania Miguela Ángela Martína, kanaryjskiego historyka, który najdokładniej zbadał światopogląd pierwszych osadników archipelagu.