Wykrycie błonicy na Gran Canarii

Ministerstwo Zdrowia Rządu Wysp Kanaryjskich zarejestrowało przypadek nosicielstwa bakterii wywołującej błonicę u 10-letniego pacjenta z Gran Canarii. Do zakażenia doszło po podróży zagranicznej. Pacjent po powrocie wykazywał nietypowo wyglądające zmiany skórne. Po pobraniu próbek do hodowli wykryto bakterię wywołującą błonicę, którą znaleziono również w próbkach z gardła.

Przypadek został potwierdzony przez Narodowe Centrum Mikrobiologii, do którego Kanaryjska Służba Zdrowia (SCS), zgodnie z ustalonym protokołem, wysłała próbki pobrane od pacjenta po izolacji w kulturach.

Działania profilaktyczne

Dyrekcja Generalna Zdrowia Publicznego przeprowadza odpowiednie badanie epidemiologiczne wśród bliskich kontaktów zdiagnozowanego pacjenta. Jak dotąd nie odnotowano żadnych podejrzanych przypadków błonicy wśród tych osób.

szlaki na teneryfie przystanek rodzinka banner v1

Ponieważ błonica jest chorobą podlegającą obowiązkowi zgłoszenia, Dyrekcja Generalna Zdrowia Publicznej SCS zgłosiła już ten przypadek do Krajowej Sieci Nadzoru Epidemiologicznego (RENAVE).

Szczepienia przeciwko błonicy na Wyspach Kanaryjskich

Harmonogram szczepień na Wyspach Kanaryjskich dla wszystkich grup wiekowych obejmuje szczepienia przeciwko błonicy w wieku dwóch, czterech i jedenastu miesięcy u niemowląt oraz w wieku sześciu i czternastu lat u dzieci.

W przypadku populacji dorosłych, kalendarz obejmuje tę szczepionkę w połączeniu z tężcem dla osób powyżej czternastego roku życia, które nie zostały wcześniej prawidłowo zaszczepione. Przewidziane jest również szczepienie przypominające od 65 roku życia dla osób zaszczepionych w okresie niemowlęcym.

Na Wyspach Kanaryjskich wskaźnik szczepień niemowląt przeciwko błonicy-tężcowi-krztuścowi osiągnął 93,18% populacji w wieku poniżej dwunastu miesięcy w 2023 roku. Te wysokie poziomy pokrycia szczepieniami, utrzymywane przez wiele lat, sprawiły, że choroba ta jest rzadka w Hiszpanii.

Należy pamiętać, że szczepienie chroni przed infekcją, ale nie eliminuje całkowicie możliwości bezobjawowej kolonizacji.

Co to jest błonica?

Błonica jest ostrą chorobą zakaźną wywoływaną przez toksynę błoniczą wytwarzaną przez niektóre szczepy bakterii Corynebacterium diphtheriae. Błonica skórna, zwykle łagodniejsza, charakteryzuje się występowaniem owrzodzeń na skórze i może powodować ból, zaczerwienienie i obrzęk, podobnie jak inne bakteryjne infekcje skóry.

Choroba jest przenoszona drogą kropelkową i przez kontakt z osobą chorą lub bezobjawowym nosicielem. Zwierzęta domowe, psy i koty będące nosicielami toksynotwórczych szczepów Corynebacterium, zwłaszcza Corynebacterium ulcerans, mogą również przenosić chorobę. Bydło stanowi najczęstszy rezerwuar Corynebacterium ulcerans.

Sytuacja epidemiologiczna w Hiszpanii

W Hiszpanii błonica jest bardzo rzadką chorobą dzięki wysokim wskaźnikom szczepień dzieci szczepionką DTP (przeciwko błonicy, tężcowi i krztuścowi), które rozpoczęły się w latach 60. i były kontynuowane przez lata.

Według danych Ministerstwa Zdrowia w 2023 roku w Hiszpanii odnotowano tylko dwa przypadki błonicy: u 55-letniego mężczyzny we Wspólnocie Walenckiej i 72-letniej kobiety w Galicji.

Ostatni odnotowany przypadek ze skutkiem śmiertelnym w Hiszpanii wystąpił u nieszczepionego sześcioletniego chłopca w Olot (Girona).

wyspy kanaryjskie rusza kampania szczepien przeciwko grypie

Źródło