Minęło dziesięć lat od momentu, kiedy rząd Wysp Kanaryjskich ostatnio przyznał Collar de la Orden Islas Canarias, odznaczenie uważane za zbędne, stworzone na początku tego wieku przez prezydenta Romána Rodrígueza. Obecny prezydent Fernando Clavijo postanowił jednak przywrócić to wyróżnienie, możliwie w ramach nowej strategii politycznej zbiegającej się z innymi ważnymi wydarzeniami na archipelagu, takimi jak dochodzenie w sprawie masek, przenoszenie nieletnich imigrantów, wybór dyrektora Radio Televisión Española na Wyspach Kanaryjskich, a także zbliżającego się Dnia Wysp Kanaryjskich.

Zastosowanie odznaczenia w polityce

Collar de la Orden Islas Canarias był nadawany ostatni raz pośmiertnie Adolfo Suárezowi w 2014 roku za jego wrażliwość wobec spraw Wysp Kanaryjskich. Jest on jedyną osobą, która otrzymała to odznaczenie spoza grupy osób uhonorowanych ex officio, czyli tych, którzy otrzymują wyróżnienie automatycznie ze względu na zajmowane stanowiska, takie jak prezydent rządu Wysp Kanaryjskich, przewodniczący Parlamentu Wysp Kanaryjskich lub przewodniczący Wysokiego Trybunału Sprawiedliwości Wysp Kanaryjskich.

Kontrowersje wokół nadawanych odznaczeń

Jednak niektóre osoby odznaczone tym orderem, jak Fernando de Lorenzo, były szeroko krytykowane. De Lorenzo, który doszedł do rangi prezesa Wysokiego Trybunału Sprawiedliwości Wysp Kanaryjskich, zasłynął z prowadzenia wieloletniego śledztwa przeciwko Carmelo Padrónowi z PSOE, co uważane jest za pierwszy przypadek wykorzystania procesów prawnych jako środka wojny politycznej w tym regionie. Skandal wokół góry Tindaya, gdzie rząd Wysp Kanaryjskich stracił 12 milionów euro, był jednym z najgłośniejszych przypadków jego działalności.

Refleksja nad przyszłością odznaczeń

Przywrócenie Collar de la Orden Islas Canarias przez Fernando Clavijo może być postrzegane jako próba zjednania sobie politycznych sojuszników i przygotowania gruntów pod kolejne wybory. Biorąc pod uwagę kontrowersje wokół tego i innych odznaczeń na Wyspach Kanaryjskich, można zastanawiać się, czy nie nadszedł czas na głębsze przemyślenia co do systemu honorowania w Hiszpanii, aby naprawdę wyróżniać te osoby, które przynoszą znaczące korzyści społeczne i kulturowe.

fernando clavijo zaczyna rozdawac naszyjniki

Źródło