Odkrycie prehistorycznej jaszczurki na Teneryfie

Zespół badawczy paleontolog Caroliny Castillo Ruiz z Uniwersytetu La Laguna odkrył na Teneryfie przegubową jaszczurkę z gatunku Gallotia pochodzącą sprzed 700 000 lat. Okaz został zeskanowany i oczyszczony i znajduje się obecnie w sekcji biologii ośrodka akademickiego, oczekując na dalsze badania i prezentację na następnym krajowym kongresie tej dyscypliny.

Przypadkowe odkrycie

Odkrycie, które miało miejsce lata temu, było całkowicie przypadkowe, kiedy botanik Arnoldo Santos Guerra szukał muszli ślimaków i znalazł ponad 20-kilogramowy blok z kością, która przykuła jego uwagę. Natychmiast skontaktował się z paleontologiem, który w tym czasie rozwijał finansowane projekty Gallotia 3D i Paleoparque Anaga.

Dobrze zachowany okaz

Okaz zachowuje pełną morfologię, a jego struktura szkieletowa jest wyraźnie widoczna. Badacze zaobserwowali również obecność innej podobnej jaszczurki, być może młodszej lub mniejszej, ale w gorszym stanie zachowania. Pierwsze hipotezy wskazują, że obie jaszczurki znajdowały się razem w formacji wydmowej, a śmierć mogła być przypadkowa lub nagła, ponieważ struktura kości jest prawie nienaruszona.

Porównania morfologiczne

Jaszczurka ta wykazuje duże podobieństwo do Gallotia z El Hierro, chociaż dokładny gatunek nie został jeszcze określony, a odpowiednie porównania morfologii nie zostały jeszcze wykonane. Głowa, która została oddzielona od ciała, została już zeskanowana w celu uzyskania modelu 3D i porównania go z obecnym gatunkiem.

Analiza paleobiologiczna

Badaczka, w towarzystwie kilku członków swojego zespołu, wyjaśniła rektorowi Francisco Garcíi, że dobry stan kawałka pozwala im dokładnie wiedzieć, jakie były jego proporcje, bez konieczności korzystania z linii regresji tak często używanej przy innych okazjach. Castillo Ruiz zwraca uwagę, że konieczne byłoby teraz zbadanie kości po kości, a tym samym przeanalizowanie małych znaków, aby poznać jego paleobiologię.

Potencjalnie gigantyczna jaszczurka

Wszystko wskazuje na to, że może to być gigantyczna jaszczurka Gallotia goliath, gatunek, który wymarł przed obecnością człowieka, ale pozostaje to do dokładnej weryfikacji – dodaje badaczka.

Centrum ochrony dziedzictwa paleontologicznego

Laboratorium jest prawdziwym centrum ochrony dziedzictwa paleontologicznego, z wieloma tysiącami okazów kolekcji skamieniałości roślin, kręgowców, bezkręgowców i skamieniałości śladowych, zarówno lądowych, jak i morskich, związanych z badaniami i pracą dydaktyczną wydziału paleontologii Uniwersytetu La Laguna.

Bogate dziedzictwo paleontologiczne Wysp Kanaryjskich

W ten sposób można zaobserwować szczątki jaszczurek z El Hierro sprzed 4 000 do 15 000 lat, ze szczękami z zębami, kośćmi nóg i innymi elementami dokładnie skatalogowanymi. Zapotrzebowanie na personel techniczny i badaczy pozwoli na rozwój wiedzy naukowej w tej dziedzinie, a także na wiele elementów ze środowiska morskiego, gdzie zachowały się ślady skamieniałości o ogromnym znaczeniu naukowym.

gigantyczna prehistoryczna jaszczurka odkryta na teneryfie

Źródło


Source: https://www.eldiario.es/canariasahora/tenerife-ahora/descubierto-lagarto-articulado-tenerife-700-000-anos_1_11480237.html