Zmiany w finansowaniu edukacji w Hiszpanii
Wskaźniki Państwowego Systemu Edukacji z 2024 r. odzwierciedlają ciągłe zmniejszanie wydatków na subwencje edukacyjne od 2011 r., z wyjątkiem wzrostu odnotowanego w 2014 r. Ten trend utrzymywał się również w roku akademickim 2021-2022, na co wskazują najnowsze dostępne dane.
Dotowane szkolnictwo prywatne w Hiszpanii
Hiszpania jest jednym z krajów OECD o największym udziale subsydiowanej edukacji prywatnej. Administracja przeznacza środki na finansowanie szkół prywatnych w formie dotacji od 1985 roku. Statystyki Ministerstwa Edukacji pokazują, że większość uczniów uczy się w szkołach publicznych, ale najwyższy odsetek zapisów do szkół subsydiowanych dotyczy drugiego roku niemowlęctwa, szkoły podstawowej oraz szkoły średniej i matury/szkolenia zawodowego.
Regionalne zróżnicowanie
Melilla, Kastylia-La Mancha, Estremadura, Ceuta i Andaluzja wyróżniają się wysokim odsetkiem uczniów w szkołach publicznych na etapach obowiązkowych. Natomiast Kraj Basków jest regionem o najwyższym odsetku dotowanej edukacji na wszystkich etapach innych niż uniwersyteckie.
Trendy w liczbie uczniów
W latach 2012-2013 oraz 2021-2022 rozkład uczniów według modelu finansowania był dość stabilny. Warto jednak odnotować wzrost liczby uczniów niepublicznych szkół średnich II stopnia w szkolnictwie zawodowym – z 6,9% do 26,4%.
Finansowanie edukacji pozauniwersyteckiej
W roku akademickim 2021-22 dotowane ośrodki pozauniwersyteckie stanowiły 19,1% i zapewniały 24,8% studentów, w porównaniu z 67% studentów w ośrodkach publicznych i 8% w ośrodkach prywatnych bez dotacji.
Regionalne wydatki na dotowaną edukację
Wspólnoty autonomiczne, które przeznaczają najwyższy odsetek wydatków publicznych na edukację na finansowanie szkół prywatnych, to Kraj Basków, Madryt i Baleary. Natomiast Wyspy Kanaryjskie, Estremadura i Kastylia-La Mancha wydają na ten cel najmniej.
Trendy w wydatkach na dotowaną edukację
Wydatki administracji oświatowych przeznaczone na dotowaną edukację wzrosły z 5,7 mld euro w 2011 r. do 7,4 mld euro w 2021 r. Wspólnoty autonomiczne zwiększyły wydatki o 1,6 mld euro, a Ministerstwo Edukacji o 1,5 mln euro. Obserwuje się jednak, że od 2011 r. występuje tendencja spadkowa wydatków na dotowaną edukację, a jedynie w 2014 r. nastąpił wzrost, który kontynuowany był w 2021 r.
Struktura wydatków na dotowaną edukację
Największy odsetek wydatków na dotowaną edukację odpowiada obowiązkowym etapom – edukacji podstawowej i obowiązkowej edukacji średniej, odpowiednio 33,8% i 31,6%. Następne w kolejności są wczesna edukacja (15,8%), kształcenie i szkolenie zawodowe (7,7%) oraz kształcenie specjalne (5,9%).