Sąd Najwyższy utrzymał w mocy 700 euro grzywny nałożonej przez Centralną Komisję Wyborczą na José Ramóna Barrerę, komisarza ds. reżimu gospodarczego i podatkowego Wysp Kanaryjskich. Urzędnik został ukarany za publikację krytycznego wobec hiszpańskiego rządu wideo na oficjalnym profilu w mediach społecznościowych podczas kampanii wyborczej do Parlamentu Europejskiego w lipcu 2024 roku.
Sporne wideo o płacach i podatkach
Film zatytułowany „Hoy Hablamos de nóminas” (Dziś rozmawiamy o wynagrodzeniach) został opublikowany na oficjalnym profilu komisarza w serwisie X (dawniej Twitter). Wideo opatrzone było podtytułem: „Jeśli jesteś pracownikiem na Wyspach Kanaryjskich i nie masz dzieci, być może jesteś w podobnej sytuacji”. Materiał odnosił się do podatków państwowych i składek na ubezpieczenie społeczne, poruszając kwestie wykraczające poza kompetencje wspólnot autonomicznych.
Centralna Komisja Wyborcza dopatrzyła się w treści filmu „przekazu krytyki wobec właściwych organów państwowych”, który był zbieżny ze stanowiskiem niektórych partii politycznych. Uznała, że działanie to naruszyło „obowiązek obiektywizmu i neutralności politycznej” podczas procesu wyborczego.
Ostra krytyka ze strony PSOE
Partia Socjalistyczna (PSOE) ostro potępiła rozpowszechnianie filmu na profilu komisarza. Socjaliści zauważyli, że wideo nawiązuje do kwestii, w których wspólnota autonomiczna nie ma kompetencji i przekazuje przesłanie „zbieżne z tym wyrażanym przez niektóre kandydatury, a w szczególności przez Partię Ludową (PP)”. Jak podkreślili, materiał „nie ma na celu żadnej interakcji z obywatelami, ani nie informuje ich o rozpoczęciu jakiegokolwiek terminu procedury administracyjnej lub wdrożenia usługi publicznej”.
Barrera, który do połowy 2023 roku był partnerem odpowiedzialnym za obszar podatkowy i prawny firmy konsultingowej ASSAP, został mianowany na stanowisko sponsorowane przez PP – partię kierującą Ministerstwem Finansów, a tym samym nadzorującą urząd komisarza REF. W kampanii tej PP argumentowała, że hiszpański rząd kierowany przez PSOE „dusi” obywateli „nadmiernym obciążeniem podatkowym” i biurokracją.
Obrona komisarza nie przekonała sądu
Komisarz bronił się, twierdząc, że był to film informacyjny i edukacyjny, który miał na celu „wyjaśnienie składu listy płac i sposobu, w jaki REF może w nią interweniować z korzyścią dla ludności Wysp Kanaryjskich, biorąc pod uwagę jej wyjątkowość”. Barrera zaprzeczył, że film zawierał krytykę polityki fiskalnej lub pracowniczej rządu centralnego lub że był zbieżny z przesłaniem jakiejkolwiek partii politycznej.
Ponadto wysoki rangą urzędnik zarzucił Centralnej Komisji Wyborczej, że „nie dołożyła starań, aby określić”, która partia podzieliła się podobnym przesłaniem. Jednak Izba Administracyjna Sądu Najwyższego zgodziła się z Centralną Komisją Wyborczą po stwierdzeniu, że film został opublikowany na oficjalnym koncie komisarza w okresie wyborczym, dotyczył kwestii wykraczających poza kompetencje wspólnot autonomicznych oraz zawierał „krytyczne przesłanie polityczne, które było zbieżne ze stanowiskiem bronionym przez niektóre partie polityczne”.
Konstytucyjny obowiązek neutralności
Sąd Najwyższy podkreślił, że art. 103 ust. 1 Konstytucji ustanawia neutralność organów administracji, która „musi być szczególnie akcentowana w okresie wyborczym w celu zagwarantowania równości między kandydatami”. Przy nakładaniu sankcji, zgodnie z orzecznictwem Sądu Najwyższego, „nie jest wymagana szczególna złośliwość”. Wystarczający jest „brak staranności” ze strony osób sprawujących urząd publiczny.
Artykuł 502 ustawy organicznej o ogólnym reżimie wyborczym (LOREG) zakazuje organizowania lub finansowania przez władze publiczne wydarzeń, które mają charakter partyzancki, „poprzez rozpowszechnianie osiągnięć lub używanie wyrażeń podobnych do wyrażeń konkurencyjnych podmiotów politycznych”.
Wymiar kary i koszty prawne
Sąd Najwyższy uznał, że kwota grzywny jest proporcjonalna i wynosi 700 euro, „ponieważ znajduje się w dolnej jednej trzeciej skali prawnej” i bierze pod uwagę „natychmiastowe i dobrowolne wycofanie filmu” przez komisarza REF. Barrera stwierdził w trakcie postępowania, że decyzja o usunięciu filmu nie oznaczała „żadnego uznania naruszenia prawa wyborczego”.
Oprócz oddalenia apelacji złożonej przez komisarza REF, a tym samym potwierdzenia grzywny w wysokości 700 euro, Sąd Najwyższy nałożył na urzędnika rządu Wysp Kanaryjskich obowiązek pokrycia kosztów prawnych do maksymalnej wysokości 2000 euro za wszystkie koszty postępowania.