JRS Europe (Jesuit Refugee Service) z 23 krajowymi biurami i rocznym budżetem 32 milionów euro, zapewnia pomoc dla 580 000 osób rocznie. Z zespołem składającym się z 15 000 osób, organizacja koncentruje się na integracji społecznej uchodźców, tworząc dla nich stabilne warunki po przekroczeniu granic kraju przyjmującego.
Wyzwanie godnej integracji
Mimo szerokości zasięgu działań, organizacja dostrzega liczne trudności w godnym przyjęciu uchodźców. Aktualny Europejski Pakt o Migracji i Azylu wywołuje wiele kontrowersji, a cel, który JRS Europe postawił sobie wspólnie z innymi organizacjami społecznymi, a mianowicie godne przyjęcie migrantów, nie jest jeszcze w pełni osiągnięty. Przybrzeżne państwa Unii zostają pod silną presją migracyjną, co spotęgowane jest przez rosnącą presję społeczną.
Potrzeba wzmożonej współpracy między krajami Unii Europejskiej
Salomonowym rozwiązaniem, według JRS Europe, byłoby skoordynowane działanie wszystkich Państw Członkowskich UE. Choć codziennych 500 nowych migrantów na Wyspach Kanaryjskich to ogromna liczba, w skali całej Europy nie jest to liczba alarmująca. Współpraca to klucz do zaradzenia sytuacji, jak twierdzi JRS Europe, argumentując, że żaden kraj sam nie jest w stanie dać wyczerpującej odpowiedzi na aktualną sytuację migracyjną.
Zewnętrzne granice i rola Maroka
Teza o zewnętrznej kontroli granic Unii jest jednym z coraz częściej pojawiających się argumentów w debacie na temat migracji. Kontrola granic przez kraje trzecie, takie jak Maroko, często prowadzi do niebezpiecznych i nielegalnych dróg migracji dla osób próbujących dostać się do Europy. Takie sytuacje przyczyniają się do zwiększenia liczby ofiar na Morzu Śródziemnym i Atlantyku.
Wpływ JRS Europe na Wyspach Kanaryjskich
Choć JRS Europe nie ma formalnego biura na Wyspach Kanaryjskich, wraz z Ignacian Network wspierają tam uchodźców. W ramach projektu ECCA Social, wchodzą w interakcje zarówno z administracją, jak i z innymi NGO, skoncentrowanych szczególnie na wsparciu dla nieletnich migrantów.
Czy pochodzenie uchodźców ma znaczenie?
Kluczowe znaczenie ma również pochodzenie uchodźców. Według JRS Europe, uchodźcy z Ukrainy cieszą się większym zrozumieniem i bliskością kulturową ze strony krajów UE, podczas gdy uchodźcy z Afryki często spotykają się z uprzedzeniami.
Działania JRS Europe nadal koncentrują się na budowie bezpiecznych i legalnych dróg migracji dla wszystkich grup uchodźców, bez względu na ich pochodzenie.