Rząd Wysp Kanaryjskich otrzymał 29 skarg przez wewnętrzny kanał informowania o korupcji, który uruchomiono pod koniec września ubiegłego roku. Jak wynika z informacji przekazanych przez źródła rządowe, z tej liczby nieco ponad połowa przypadków (15) została przyjęta do dalszego postępowania, cztery sprawy pozostają otwarte, a tylko jedna trafiła do prokuratury.
Jedna sprawa w prokuraturze
Sprawa, która znalazła się w prokuraturze, zostanie tam rozpatrzona z tego powodu, że osoba składająca zawiadomienie zdecydowała się również bezpośrednio zwrócić do prokuratury. Jak wyjaśniają konsultowane źródła, oznacza to, że „nasza część śledztwa została wstrzymana”. Do tej pory żadna sprawa w rządzie Wysp Kanaryjskich nie została rozstrzygnięta z zastosowaniem sankcji zgodnie z reżimem dyscyplinarnym.
Obowiązkowy system dla wszystkich
System anonimowych informatorów rządu Wysp Kanaryjskich, utworzony przez koalicję Coalición Canaria (CC) i Partido Popular (PP), działa obowiązkowo od momentu zatwierdzenia ustawy 2/2023. Reguluje ona ochronę osób zgłaszających naruszenia przepisów i walkę z korupcją.
Kanał przeznaczony jest dla każdej osoby, która w kontekście zatrudnienia lub zawodowym zgłasza „działania lub zaniechania” mogące stanowić naruszenie prawa Unii Europejskiej lub przestępstwa karne bądź administracyjne związane ze Wspólnotą Autonomiczną.
Kto może zgłaszać nieprawidłowości
Z systemu mogą korzystać pracownicy publiczni, wykonawcy, podwykonawcy lub dostawcy, osoby pracujące dla tych podmiotów lub pod ich nadzorem i kierownictwem. Uprawnione są również osoby, które wcześniej były zatrudnione w sektorze publicznym, wolontariusze, stażyści, praktykanci oraz osoby, których stosunek pracy jeszcze się nie rozpoczął – znajdujące się w procesach selekcji lub negocjacjach przed zawarciem umowy.
Ochrona informatorów i kary za fałszywe doniesienia
Chociaż bezpieczeństwo i wyraźny zakaz represji wobec sygnalistów są gwarantowane, osoby, które publicznie ujawniają informacje „wiedząc, że są fałszywe”, mogą zostać ukarane grzywną w wysokości do 300 000 euro, zgodnie z tym samym rozporządzeniem 2/2023.
Jak działa system zgłaszania
Wewnętrzny system zgłaszania naruszeń przepisów zarządza Dyrekcja Generalna ds. Modernizacji i Jakości Usług w Ministerstwie Prezydencji, Administracji Publicznej, Sprawiedliwości i Bezpieczeństwa rządu kanaryjskiego.
Skargi można składać za pośrednictwem formularza elektronicznego, poczty, bezpośredniego spotkania (na wniosek informatora) oraz komunikacji telefonicznej lub ustnej – również po uprzednim upoważnieniu.
Osoba odpowiedzialna za zarządzanie kanałem ocenia informacje w okresie nie dłuższym niż dziesięć dni roboczych i sprawdza, czy fakty są związane z działalnością autonomicznego organu wykonawczego. Następnie bada zgłoszone fakty i w ciągu maksymalnie trzech miesięcy, z możliwością przedłużenia o kolejne trzy miesiące w szczególnie skomplikowanych przypadkach, wydaje raport końcowy z wnioskami i proponowaną decyzją.
Problemy samorządów z wdrożeniem systemu
Prawo zobowiązuje wszystkie samorządy lokalne, niezależnie od ich wielkości, do ustanowienia takiego systemu w swoich strukturach. W ubiegłym roku Trybunał Obrachunkowy zarzucił radom miejskim Telde i San Cristóbal de La Laguna, że nie dysponują takim systemem. Ta ostatnia uruchomiła go kilka miesięcy temu.
Również w 2024 roku Audiencia de Cuentas ujawniła w raporcie, że tylko jedna rada – rada Fuerteventury – była w stanie udokumentować wdrożenie wewnętrznego kanału dla informatorów o korupcji. Według tego samego raportu, trzy inne rady wyspiarskie (Gran Canaria, Teneryfa i Lanzarote) „rozpoczęły ten proces”.