ekologowie walcza z klusownikami w rezerwatach wysp kanaryjskich

Ekologowie walczą z kłusownikami w rezerwatach Wysp Kanaryjskich

Kanaryjska organizacja ekologiczna ADACIS złożyła kolejną skargę przeciwko kłusownikom przyłapanym przez Guardia Civil podczas nielegalnego łowienia podwodnego w rezerwacie morskim Isla Graciosa i Islotes del Norte. To już trzecia tego typu sprawa wszczęta przez stowarzyszenie – jedna zakończyła się wyrokiem skazującym, druga od półtora roku czeka na rozstrzygnięcie.

Guardia Civil w centrum walki z kłusownictwem

Ekolodzy z ADACIS wyrażają „maksymalne uznanie” dla profesjonalnej działalności Guardia Civil w zakresie nadzoru i interwencji mających na celu zapewnienie przestrzegania prawa oraz ochronę morskich i przybrzeżnych wartości przyrodniczych na Wyspach Kanaryjskich. Ich „wzorowa praca” stanowi kluczowy element w zapobieganiu i ograniczaniu grabieży zasobów naturalnych przez kłusowników, co negatywnie wpływa na profesjonalny sektor rybołówstwa, morską różnorodność biologiczną wysp, a tym samym na interes ogólny.

Najnowsza skarga ADACIS dotyczy przede wszystkim osób nielegalnie łowiących ryby z użyciem broni palnej wokół wysepek Montaña Clara i Roque del Oeste – obszarów o wysokiej wartości ekologicznej, gdzie tego typu działalność jest wyraźnie zabroniona.

szlaki na teneryfie przystanek rodzinka banner v1

Dramatyczny spadek produktywności rybołówstwa

Według organizacji, wybrzeża i środowisko morskie Wysp Kanaryjskich od dziesięcioleci podlegają intensywnym procesom degradacji. Główne przyczyny to masowe i trwałe zanieczyszczenie morza przez nieoczyszczone ścieki, presja urbanistyczna i budowa infrastruktury na wybrzeżu, intensywne wykorzystywanie obszarów przybrzeżnych przez różnych użytkowników i działalność gospodarczą oraz przełowienie.

Do tych czynników dochodzi wpływ globalnego ocieplenia na środowisko morskie, które szybko zmienia biologiczną i fizyczną dynamikę oceanu – zarówno poprzez wzrost temperatury wody i pojawienie się gatunków inwazyjnych, jak i zakwaszenie wody przez absorpcję CO2.

Badania naukowe przeprowadzone przez Uniwersytet w Las Palmas de Gran Canaria wykazały, że produktywność rybołówstwa na Gran Canarii zmniejszyła się o 90% w ciągu ostatnich 50 lat, z podobnymi wskazaniami na pozostałych wyspach archipelagu.

Kłusownictwo jako dodatkowe zagrożenie

W scenariuszu globalnej wrażliwości i negatywnych skutków dla oceanicznego życia Wysp Kanaryjskich, ADACIS podkreśla, że kłusownictwo musi być ścigane i potępiane z największą siłą ze względu na szkodliwy wpływ na życie morskie i przybrzeżne. Dodatkowo, ze względu na swój tajny charakter, znacznie ogranicza zdolność administracji do przeprowadzenia prawidłowej oceny stanu ekosystemów i gatunków oraz wpływu związanej z nimi działalności gospodarczej.

Postulaty organizacji ekologicznej

W tym kontekście ADACIS zwraca się do właściwych organów o zdecydowany i stanowczy impuls do wzmocnienia skutecznego nadzoru na obszarach morskich i przybrzeżnych Wysp Kanaryjskich, w szczególności na obszarach chronionych. Organizacja postuluje także promowanie bardziej intensywnej pracy edukacyjnej, która pozwoli ludności poznać obowiązujące przepisy, obszary krytyczne oraz gatunki chronione i zagrożone.

Ponadto organizacja podkreśla, że priorytetem jest ustanowienie aktualizacji minimalnych rozmiarów dla wszystkich gatunków będących przedmiotem zainteresowania rybołówstwa oraz pilne zwiększenie wysiłków na rzecz osiągnięcia europejskiego celu ochrony 30% przestrzeni morskiej wyznaczonej przez Wyspy Kanaryjskie do 2030 roku.

Walka z nielegalnym handlem rybami

ADACIS podkreśla, że „działalność połowowa nie może i nigdy nie może być prowadzona poprzez praktyki, które niszczą lub degradują kanaryjską przyrodę, i musi być zawsze odpowiednio kontrolowana i rejestrowana”. Podczas gdy rybacy zawodowi i rekreacyjni są zobowiązani do przestrzegania przepisów, szanując rozmiary, gatunki oraz okresy i obszary dozwolone do połowów, kłusownicy kradną ryby w celu osiągnięcia zysku, naruszając nakazy prawne i atakując dziedzictwo naturalne należące do całej populacji kanaryjskiej.

ADACIS zapowiada dochodzenie odpowiedzialności w sądach nie tylko wobec kłusowników, ale także osób i firm, które kupują nielegalne połowy pochodzące z kłusownictwa lub połowów rekreacyjnych.

kłusownictwo morskie Wyspy Kanaryjskie

Źródło

Przewijanie do góry
Share via
Copy link