Rekordowa liczba samobójstw na Wyspach Kanaryjskich w 2023 roku
W 2023 roku Wyspy Kanaryjskie po raz kolejny pobiły swój własny rekord samobójstw – 241 mieszkańców odebrało sobie życie. To już piąty rok z rzędu, w którym Wyspy przekroczyły swój poprzedni rekord w tej najczęstszej przyczynie nienaturalnej śmierci na Archipelagu, niezależnie od przedziału wiekowego.
Rosnący trend mimo prób przeciwdziałania
W ciągu ostatnich pięciu lat wspólnota autonomiczna odnotowywała rok po roku nowy rekord samobójstw, mimo że w 2021 roku opracowała program zapobiegania samobójstwom. Pandemia COVID-19 dodatkowo nadwyrężyła zdrowie psychiczne populacji, na co publiczny system opieki zdrowotnej nie był przygotowany.
Apel o rozszerzenie opieki psychologicznej
Carmen Linares, dziekan Oficjalnego Kolegium Psychologii (COP) w Santa Cruz de Tenerife, wyraża zaniepokojenie sytuacją młodych ludzi: „Jesteśmy bardzo zaniepokojeni młodymi ludźmi, których nie stać na prywatnego psychologa i którzy cierpią. Musimy rozszerzyć opiekę psychologiczną w publicznym systemie opieki zdrowotnej, zarówno w jednostkach zdrowia psychicznego, jak i we wszystkich ośrodkach podstawowej opieki zdrowotnej”.
Wzrost udziału samobójstw w ogólnej liczbie zgonów
Dane pokazują tendencję wzrostową samobójstw na Wyspach Kanaryjskich, również w ich udziale w całkowitej liczbie zgonów. W 1999 roku samobójstwa stanowiły 1,05% zgonów na Wyspach, podczas gdy w 2023 roku wartość ta wzrosła do 1,35%.
Kontrowersje wokół protokołu prewencyjnego w szkołach
Ostatni protokół prewencyjny, skoncentrowany na instytucjach akademickich, spotkał się z wieloma krytykami. Dziekan COP w Santa Cruz de Tenerife ostrzega, że nauczyciele zostali upoważnieni do wykrywania myśli samobójczych u nieletnich i przeprowadzania testu Columbia, który określa poziom ryzyka.
Reakcja szkół i związków zawodowych
Szkoła średnia w stolicy Teneryfy wysłała apel do Departamentu Edukacji rządu kanaryjskiego z prośbą o zajęcie się tymi kwestiami przez specjalistów. Związek STEC uważa, że protokół „stworzy więcej konfliktów prawnych, emocjonalnych i logistycznych”, obciążając nauczycieli dodatkową pracą i odpowiedzialnością.
Drastyczny wzrost samobójstw wśród młodzieży
W latach 2022-2023 16 osób poniżej 19 roku życia odebrało sobie życie na Wyspach. Dla porównania, podobną liczbę (17) w tej samej grupie wiekowej odnotowano łącznie w latach 2021-2016. Najwyższy wskaźnik samobójstw dotyczy jednak grupy wiekowej 50-54 lata, gdzie tylko w 2023 roku odnotowano 33 przypadki.
Metody samobójstw na Wyspach Kanaryjskich
Dane ISTAC ujawniają, że najczęstszą metodą samobójstwa na archipelagu jest powieszenie lub uduszenie (116 zgonów). Drugą najczęściej stosowaną metodą jest strącenie z wysokości (66 zgonów), a trzecią – przedawkowanie leków (13 zgonów).
Wyspy Kanaryjskie na tle kraju
Wskaźnik samobójstw na Wyspach Kanaryjskich jest prawie zawsze wyższy niż średnia krajowa. Tylko Asturia i Galicja zarejestrowały gorsze statystyki. Wyspy Kanaryjskie mają drugą najwyższą częstość występowania zaburzeń psychicznych wśród wszystkich regionów Hiszpanii (21,9%).
Czynniki ryzyka i problemy społeczne
Raport SCS wskazuje na szereg czynników społeczno-ekonomicznych i środowiskowych, które mogą przyczyniać się do wysokiego wskaźnika samobójstw. Wyspy wykazały gorsze wyniki niż reszta Hiszpanii pod względem bezrobocia, sporów sądowych, rozwodów i separacji, ryzyka ubóstwa i problemów z hałasem. Wszystkie te czynniki zostały zidentyfikowane jako potencjalne czynniki ryzyka zachowań samobójczych.
Jeśli potrzebujesz pomocy, zadzwoń pod numer telefonu Esperanza (928/922 33 40 50).