Zespół badawczy w dziedzinie Stosowanej Chemii Analitycznej (AChem) Uniwersytetu La Laguna udokumentował obecność mikroplastiku większego niż jeden milimetr, w szczególności granulek, fragmentów, pianki, folii i włókien, w glebach i warstwach wodonośnych Parku Wiejskiego Anaga.
Badanie AChem zlecone przez Radę Miasta Santa Cruz de Tenerife
Badanie zlecone przez Radę Miasta Santa Cruz de Tenerife, za pośrednictwem Fundacji Santa Cruz Sostenible, we współpracy z Fundacją Cepsa, wykazało, że Las Carboneras jest obszarem o najwyższym stężeniu mikroplastiku, a Cruz del Carmen, gdzie cząsteczki są największe.
Obszary objęte badaniami
Badania terenowe zostały przeprowadzone w czterech obszarach: punkt widokowy Cruz del Carmen, który jest stale odwiedzany przez turystów; centrum ludności Las Carboneras; obszar El Río, głównie przeznaczony pod rolnictwo; oraz obszar górski w pobliżu El Río, gdzie roślinność lasu laurowego jest w zachowana w dobrym stanie.
Wyniki analizy próbek
W raporcie końcowym stwierdzono, że obszar Las Carboneras jest obszarem o najwyższym stężeniu mikroplastiku. Dominują bezbarwne lub białe folie i fragmenty, przy czym polietylen (PE) i polipropylen (PP) są najczęstszymi rodzajami polimerów. Próbki ściółki liściowej z obszaru Cruz del Carmen ujawniły obecność największych cząstek plastiku.
Zanieczyszczenie wód
Pobrano także próbki wody, dla których wybrano 10 punktów poboru dla każdego z trzech dominujących typów w okolicy: studni, galerii i źródeł. Naukowcy wykryli wyższe stężenie cząstek plastiku w wodach sztolni, prawdopodobnie ze względu na większą ekspozycję tego typu eksploatacji na zanieczyszczenia atmosferyczne.
Pochodzenie cząstek plastiku
Zespół AChem podkreśla, że większość znalezionych cząstek miała charakter celulozowy i że nie może określić, czy ich pochodzenie jest naturalne czy syntetyczne przy użyciu obecnie dostępnej technologii, chociaż rozpoczął prace nad zastosowaniem narzędzi chemometrycznych do tego celu.
Reakcja władz
Burmistrz Santa Cruz de Tenerife, José Manuel Bermúdez, zwrócił uwagę, że raport określa „jak zanieczyszczenie mikroplastikami jest rzeczywistością, która już wpływa na nasze najbardziej emblematyczne środowisko naturalne, co nas martwi i zmusza do pracy i połączenia sił w celu podniesienia świadomości wśród ludności i ochrony tego klejnotu różnorodności biologicznej”. Radny ds. usług publicznych, zrównoważonego rozwoju środowiska i wiceprezes Fundacji Zrównoważonego Santa Cruz, Carlos Tarife, podkreślił konieczność dalszych działań na rzecz ochrony tego naturalnego skarbu.
Wezwanie do działania
Dyrektor Fundacji Sustainable Santa Cruz, Diego Broock, ostrzega, że „Park Wiejski Anaga jest zagrożony przez te mikroplastiki, które są przenoszone przez zjawiska atmosferyczne i ekspozycję turystów, co skłania nas do dalszych działań na rzecz ochrony tej przestrzeni”. Szefowa Fundacji Cepsa na Wyspach Kanaryjskich, Belén Machado, podkreśla, że mikroplastik to „cząsteczki, które mogą wpływać na zdrowie, więc znajomość stopnia ich obecności w naszym środowisku pozwala nam lepiej zrozumieć te zagrożenia, a także pomaga podnosić świadomość i promować zmiany zachowań w populacji”.