Cel dekarbonizacji na Wyspach Kanaryjskich

Wyspy Kanaryjskie stawiają sobie ambitny cel osiągnięcia zeroemisyjności do 2040 roku, czyli o 10 lat wcześniej niż reszta Hiszpanii. Jest to jeden z kluczowych punktów poruszonych w raporcie Rady Społeczno-Gospodarczej Wysp Kanaryjskich (CES).

Odnawialne źródła energii wciąż na niskim poziomie

Tymczasem, według danych operatora systemu – Red Eléctrica de España (REE) – w 2023 roku zaledwie 19,4%, pochodzi z odnawialnych źródeł energii na Wyspach Kanaryjskich, będąc o ponad 30 punktów procentowych niżej od średniej krajowej na poziomie 50,3%. Jest to co najmniej pozorna sprzeczność z narzuconym przez Archipelag celem dekarbonizacji.

Przeszkody we wdrażaniu OZE na Wyspach Kanaryjskich

Według źródeł z sektora, kluczowym problemem są opóźnienia we wdrażaniu kamieni milowych, nie tylko na Wyspach, ale w całej Hiszpanii. Ministerstwo Transformacji Ekologicznej (Miteco) zaproponowało, że do 2030 roku powinno zostać zainstalowane od 1 do 3 GW morskiej energii wiatrowej, jednak w późniejszej rewizji Krajowego Zintegrowanego Planu na rzecz Energii i Klimatu (PNIEC) zdecydowano się na cel w górnej części tego zakresu. Prywatni operatorzy uważają, że to wciąż za mało czasu.

szlaki na teneryfie przystanek rodzinka banner v1

Rola magazynowania energii

Kluczową rolę odgrywa również kwestia magazynowania nadwyżek czystej energii generowanej z wiatru i słońca. Bez odpowiedniej infrastruktury magazynującej, farmy wiatrowe i elektrownie fotowoltaiczne będą musiały być wyłączane, gdy popyt nie będzie ich wymagał. W przeciwieństwie do kontynentu, na Wyspach Kanaryjskich deweloperzy nie otrzymują żadnej rekompensaty za te obowiązkowe wyłączenia.

Działania na poziomie politycznym

Na poziomie politycznym, Departament Transformacji Ekologicznej i Energii Rządu Wysp Kanaryjskich pracuje nad modyfikacją ustawy o zmianach klimatycznych, aby uniknąć konfrontacji z innymi organami administracji, które mogłyby prowadzić do opóźnień we wdrażaniu farm wiatrowych i elektrowni fotowoltaicznych.

Finansowanie OZE na Wyspach Kanaryjskich

Środków finansowych również nie brakuje. Według raportu CES, Miteco przyznało 85 milionów euro na 51 projektów związanych z energią odnawialną i magazynowaniem energii w 2023 roku, z których część jest przeznaczona na Wyspy Kanaryjskie. Jest to część prawie 467 milionów euro z Planu Odbudowy, Transformacji i Odporności (PRTR), które muszą wpłynąć do 2026 roku, aby zrealizować Strategię Zrównoważonej Energii na Wyspach Kanaryjskich.

Perspektywy na przyszłość

Mimo opóźnień, istnieje nadzieja na przyspieszenie procesu wdrażania czystej energii na Wyspach Kanaryjskich. Planowane jest m.in. budowa infrastruktury magazynującej energię, w tym elektrowni szczytowo-pompowej Salto de Chira oraz wzmocnienie połączeń kablami podmorskimi między wyspami. Gdy ta infrastruktura zostanie oddana do użytku, udział OZE w zaspokajaniu popytu na energię w regionie autonomicznym powinien wzrosnąć wykładniczo.

odnawialne zrodla energii na wyspach kanaryjskich ciagle wyzwanie

Źródło