Przybycie 42 migrantów do Playa San Juan na Teneryfie

26 stycznia, w piątkowy poranek, 42 migranci dotarli do portu Playa San Juan w Guia de Isora na Teneryfie. Podróż od wybrzeża Mauretanii do południowo-zachodniej części Teneryfy trwała cztery dni.

Aktywacja służb ratunkowych

Ich łódź dotarła do portu o 11:40. Na miejscu pojawiły się służby ratunkowe, w tym lokalna policja i straż graniczna, a także Zespół Reagowania na Sytuacje Kryzysowe Cruz Roja Española. Wszystkie te siły zostały zorganizowane przez Centrum Koordynacji ds. Bezpieczeństwa.

Podróż z Mauretanii

Według pierwszych relacji migrantów, ich podróż rozpoczęła się na wybrzeżu Mauretanii. Trwała cztery dni, zanim dotarli do południowo-zachodniej części Teneryfy. Większość z nich to mężczyźni – 30 dorosłych i około dwunastu twierdzących, że są niepełnoletni. Prawdopodobnym jest, że ze względu na konflikt Hiszpanii z grupą Frontex (chroniącą granic Unii Europejskiej na morzu), grupy imigracyjne będą starały się wykorzystać tę sytuację.

Przybycie migrantów do Playa San Juan jest kolejnym przypadkiem, kiedy osoby z krajów subsaharyjskich docierają do Teneryfy w poszukiwaniu lepszego życia. Służby ratunkowe są stale mobilizowane, aby odpowiedzieć na te sytuacje, gwarantując bezpieczeństwo i opiekę tym, którzy podejmują niebezpieczną podróż.

czterdziestu dwoch migrantow przybywa lodzia cayuco do playa san juan

Źródło