Senegal podejmuje walkę z nielegalną migracją

W obliczu rosnącej liczby nielegalnych migracji do Europy, rząd Senegalu wprowadził szereg działań, mających na celu ograniczenie przepływu migrantów do Wysp Kanaryjskich. Według danych ambasady Senegalu, w tym roku dzięki operacjom armii udało się zapobiec wypłynięciu na niebezpieczny szlak atlantycki 4 154 osobom, w tym ponad stu dzieciom.

Od stycznia do września na Wyspy Kanaryjskie dotarło 24 556 migrantów, jednak dzięki pracy senegalskiej armii liczba ta została zredukowana o 17%. W ramach tych działań przechwycono około 30 kajaków na wodach terytorialnych Senegalu, a także zidentyfikowano grupy gotowe do wypłynięcia.

Kontrole morskie i lądowe

Władze Senegalu skupiły swoje wysiłki na kontrolach zarówno morskich, jak i lądowych. Obszary, z których najczęściej wyruszają łodzie migrantów, są objęte wzmożonym nadzorem, co pozwala na eliminację siatek handlu ludźmi. Te nielegalne organizacje zajmują się organizowaniem niebezpiecznych podróży, które często kończą się tragicznie na nieprzewidywalnych wodach Atlantyku.

szlaki na teneryfie przystanek rodzinka banner v1

Tragiczna katastrofa morska

Przykładem śmiertelnego ryzyka, na jakie narażeni są migranci, jest katastrofa łodzi, która miała miejsce początkiem września. Statek z 200 osobami na pokładzie zatonął kilka minut po wypłynięciu z miasta M’bour. W wyniku tego tragicznego incydentu zginęło 39 osób według oficjalnych źródeł, jednak lokalni rybacy twierdzą, że liczba ofiar sięgnęła 89. Ta tragedia wstrząsnęła opinią publiczną i wywołała dyskusję na temat intensyfikacji kontroli nad migracją.

Reakcja prezydenta Senegalu

Prezydent Senegalu, Bassirou Diomaye Faye, zareagował stanowczo na tragiczne wydarzenia. Obiecał „karać z całą stanowczością” osoby odpowiedzialne za organizowanie tych niebezpiecznych podróży, określając je jako „konwoje śmierci”. Faye zaapelował również do społeczeństwa o informowanie władz o działaniach przemytników, a młodych ludzi wezwał do zrezygnowania z planów nielegalnych wyjazdów.

Nowe inicjatywy rządu Senegalu

Prezydent Faye podkreślił, że jego priorytetem jest nie tylko walka z przemytnikami, ale także stworzenie realnych i godnych alternatyw dla młodych ludzi w Senegalu. Rząd planuje inwestycje, które mają zapewnić mieszkańcom kraju perspektywy rozwoju na miejscu, aby morze przestało być „cmentarzem”. W ramach tych działań uruchomiona zostanie specjalna infolinia, za pomocą której można będzie zgłaszać działalność mafii.

Współpraca międzynarodowa

Senegal współpracuje z Hiszpanią od prawie dwóch dekad w kwestii kontroli granic. Hiszpańska Guardia Civil ma nawet swój oddział w stolicy Senegalu, Dakarze. Oba kraje mają również porozumienia dotyczące przyspieszenia dokumentacji i identyfikacji nieletnich migrantów, którzy nielegalnie przybywają na Wyspy Kanaryjskie.

Warto podkreślić, że Mauretania, która stała się głównym punktem wyjścia dla łodzi migrantów pod koniec 2023 roku, również zaostrza swoje stanowisko wobec mafii organizujących nielegalne podróże. Rząd w Nouakchott wprowadził nową ustawę, która przewiduje utworzenie specjalnego sądu do rozpatrywania spraw związanych z niewolnictwem i handlem ludźmi.

Podsumowanie

Senegal zacieśnia kontrolę nad nielegalną migracją, podejmując zdecydowane kroki przeciwko handlarzom ludźmi i mafijnym siatkom organizującym niebezpieczne wyprawy morskie. Dzięki współpracy z innymi krajami i inwestycjom w rozwój młodzieży, władze dążą do zminimalizowania liczby migrantów podejmujących ryzykowną podróż na Wyspy Kanaryjskie. Tragedie na morzu, takie jak ta z M’bour, skłaniają do refleksji nad koniecznością wdrażania jeszcze skuteczniejszych rozwiązań.

senegal zwalcza mafie przemytu ludzi i chroni migrantow

Źródło