Alerty pogodowe na Wyspach Kanaryjskich

Rząd Wysp Kanaryjskich, za pośrednictwem Dyrekcji Generalnej ds. Sytuacji Nadzwyczajnych, ogłosił stan ostrzegawczy dla wiatru na wszystkich wyspach oraz stan ostrzegawczy dla zjawisk przybrzeżnych na wyspach zachodnich i Gran Canarii, począwszy od godziny 12:00 w środę 10 lipca.

Prognozy pogody na Wyspach Kanaryjskich

Prognoza pogody zapowiada umiarkowane lub silne wiatry północno-wschodnie o średniej intensywności od 20 do 50 kilometrów na godzinę, z porywami, które mogą przekroczyć 80 kilometrów na niektórych wyspach oraz w określonych rejonach. Ponadto, od jutra prognozowane są silne podmuchy wiatru na morzu oraz na wybrzeżach, a także silne falowanie z obszarami wzburzonego morza w kanałach między wyspami.

Zalecenia dla mieszkańców i turystów

W związku z tą sytuacją rząd Wysp Kanaryjskich zaleca podjęcie niezbędnych środków w celu zapobiegania i unikania sytuacji ryzyka związanych z wiatrem i pogorszeniem warunków morskich. Ważne jest, aby usunąć doniczki z kwiatami i przedmioty, które mogłyby spaść z okien, balkonów i tarasów dachowych. Należy również unikać zbliżania się do budynków w budowie lub w złym stanie, a także rusztowań, dźwigów, podświetlanych znaków i tablic reklamowych.

W odniesieniu do oceanu, ważne jest, aby nie stać na nabrzeżach i falochronach, ani nie przebywać w miejscach w pobliżu wybrzeża, aby uniknąć uderzenia lub zmiecenia przez fale. Kąpiel jest zabroniona na plażach z czerwoną flagą, a dostępu do morza należy zawsze unikać w obszarach, w których występują silne fale i podmuchy lub brak nadzoru i służb ratowniczych.

silne wiatry i wzburzone morze na wyspach kanaryjskich zalecenia rzadowe

Źródło