Tragiczne odkrycie na plaży El Roque
Na Teneryfie odkryto dwa martwe kaszaloty. Pierwszy z nich został znaleziony na plaży El Roque w gminie Fasnia, z charakterystycznym dużym rozcięciem na głowie. Drugi osobnik, według informacji z Cabildo, jest obecnie monitorowany przez lokalne służby, które zajmą się jego usunięciem, gdy tylko znajdzie się na mieliźnie.
Eksperci o przyczynach tragedii
Biolog morski Natacha Aguilar z Centrum Oceanograficznego Wysp Kanaryjskich oraz Marc Martín Solá z Uniwersytetu La Laguna wskazują na kolizje z szybkimi łodziami jako główną przyczynę śmierci zwierząt. Pierwszy z odnalezionych okazów to dziewięciometrowa samica, która prawdopodobnie zdążyła się rozmnożyć tylko raz lub wcale przed śmiercią. Drugi, mniejszy osobnik, to najprawdopodobniej młody kaszalot, który nie miał jeszcze szansy przyczynić się do odbudowy populacji.
Dramatyczny spadek populacji
Eksperci podkreślają, że utrata każdego kaszalota to ogromna strata dla ekosystemu. Najnowsze badania wskazują na katastrofalny spadek populacji – liczba kaszalotów na Wyspach Kanaryjskich zmniejszyła się o połowę. Mimo że archipelag oferuje doskonałe warunki dla tych zwierząt, niebezpieczeństwo kolizji z szybkimi łodziami stało się zbyt wysokie.
Wyjątkowe zwierzęta w niebezpieczeństwie
Kaszalot, największy drapieżnik oceanu, wyróżnia się nie tylko największą objętością mózgu w świecie zwierząt, ale także zdolnością do emitowania najpotężniejszych dźwięków służących do echolokacji. Jednak mimo tych niezwykłych cech, zwierzęta te nie nauczyły się skutecznie unikać kolizji ze statkami.
Problem rosnącego ruchu morskiego
Aguilar i Martín zwracają uwagę na dramatyczny wzrost ruchu morskiego w ostatnich dekadach. W czasie krótszym niż życie jednego kaszalota (około 70 lat) prędkość statków wzrosła ponad dwukrotnie, a liczba jednostek przepływających przez siedliska tych zwierząt zwiększyła się o ponad 100%, a w niektórych obszarach nawet o 300%. Kaszaloty są zmuszone przyzwyczajać się do bliskich przepłynięć statków, co często kończy się tragicznie.