Nielegalne prace budowlane w weekendy

Platforma Salvar La Tejita potępiła w sobotę przed Kanaryjską Agencją Ochrony Środowiska Naturalnego (ACPMN) i SEPRONA „prace związane z oczyszczaniem zbocza i robotami ziemnymi” w ramach projektu Cuna del Alma w Puertito de Adeje. Według organizacji, prace te są prowadzone „poza godzinami określonymi w rozporządzeniu budowlanym” gminy.

W oświadczeniu platforma poinformowała, że w sobotę od godziny 7:00 w okolicy kontynuowano prace z użyciem ciężkiego sprzętu. Informacje te przekazali sąsiedzi tego obszaru, którzy zgłosili sprawę organizacji.

Naruszenie przepisów miejskich

Platforma Save La Tejita przypomina, że zgodnie z przepisami miejskimi „zabronione są prace tego rodzaju w weekendy i święta”. Ponadto, godziny pracy dla robót publicznych lub prywatnych „będą wynosić od 08:00 do 19:00 w dni robocze i mogą zostać przedłużone w należycie uzasadnionych nagłych przypadkach uchwałą burmistrza”.

Przepisy wyraźnie zakazują „prowadzenia prac w soboty, niedziele i święta, z wyjątkiem przypadków pilnych”, co wynika z rozporządzenia w sprawie budownictwa komunalnego gminy.

Powtarzające się naruszenia i „bezkarność” dewelopera

Stowarzyszenie zapewniło, że prace te „trwają od kilku sobót”, co według nich „pokazuje” „bezkarność”, z jaką „czuje się firma promująca projekt Cuna del Alma”. Organizacja twierdzi, że deweloper „był w stanie wznowić prace” dzięki działaniom „inżynierii prawnej à la carte”, które rozwinęły zarówno rząd Wysp Kanaryjskich, jak i ratusz Adeje.

Kontrowersje środowiskowe i geologiczne

Platforma Salvar La Tejita zarzuca władzom, że pozwalają na „zalegalizowanie” projektu urbanizacji „bez oceny oddziaływania na środowisko, ze zniszczeniem i przeniesieniem gatunków chronionych oraz zniszczeniem niedawno ogłoszonego przez Hiszpański Instytut Geologiczny i Górniczy terenu o znaczeniu geologicznym”.

Skala zniszczeń i postęp prac

Organizacja poinformowała również, że do tej pory zniszczono i zmieniono „obszar o powierzchni około 70 000 metrów kwadratowych”, podczas gdy „cały Sektor 6 Ogólnego Planu Rozwoju Adeje ma około 421 918,08 metrów kwadratowych”.

„Prace niszczycielskie postępują z pełną prędkością, w ramach strategii, która jest wyraźnie 'faktem dokonanym’. Obecnie toczą się 2 postępowania administracyjne, które zagrażają legalności tego planu zagospodarowania przestrzennego. Podczas gdy są one rozwiązywane, niszczenie gruntów, różnorodności biologicznej i dziedzictwa kulturowego postępuje bezkarnie” – podsumowała Platforma Salvar La Tejita.

spor o budowe w puertito de adeje na wyspach kanaryjskich

Źródło