Kanaryjscy politycy oskarżają PP o „krok w stronę skrajnej prawicy”
Ostatnie propozycje Partii Ludowej (PP) dotyczące użycia marynarki wojennej przeciwko migrantom próbującym dotrzeć na Wyspy Kanaryjskie wywołały falę krytyki ze strony lokalnych polityków. Przewodniczący i rzecznik parlamentu Nueva Canarias (NC), Román Rodríguez i Luis Campos, ostro skrytykowali to stanowisko, nazywając je „gigantycznym krokiem” w kierunku skrajnej prawicy.
„Ekstremistyczne, nielegalne i nieludzkie” – ostra reakcja na kontrowersyjną propozycję
Liderzy NC określili pomysł wykorzystania marynarki wojennej do powstrzymania małych łodzi na Oceanie Atlantyckim jako „ekstremistyczny, nielegalny i nieludzki”. Ich zdaniem, takie podejście świadczy o próbie konkurowania PP z radykalnym dyskursem skrajnej prawicy. Luis Campos podkreślił, że partia aspirująca do sprawowania władzy państwowej nie powinna podsycać mowy nienawiści ani traktować migracji jak scenariusza wojennego.
Reforma prawa imigracyjnego w cieniu politycznych przepychanek
Kontrowersje pojawiły się w momencie, gdy trwają prace nad reformą prawa imigracyjnego. Román Rodríguez i Luis Campos sugerują, że propozycja PP może być próbą zablokowania porozumienia między rządem kanaryjskim a rządem centralnym w tej sprawie. „Porozumienie nie wyjdzie, ponieważ PP nie chce” – stwierdził Rodríguez.
Polityczna niespójność: od akceptacji do oskarżeń
Politycy NC zwrócili również uwagę na niespójność w stanowisku PP w kwestii migracji. Przywołali niedawne oświadczenia lidera partii, Alberta Núñeza Feijóo, oskarżającego rząd o wysyłanie nieletnich migrantów nocnymi lotami na półwysep. Jednocześnie przypomnieli, że poprzedni lider PP na Wyspach Kanaryjskich, José Manuel Soria, stosował podobne praktyki wobec dorosłych migrantów.
Wyspy Kanaryjskie na rozdrożu: między radykalizmem a humanitaryzmem
Sytuacja ta podkreśla złożoność problemu migracji na Wyspach Kanaryjskich i polaryzację polityczną wokół tego tematu. Podczas gdy jedni politycy wzywają do bardziej radykalnych środków, inni apelują o humanitarne podejście i poszukiwanie konstruktywnych rozwiązań w ramach obowiązującego prawa.