Pracownicy firmy Metropolitano Tenerife zależnej od Cabildo Insular stają do strajku z powodu problemów z zapobieganiem ryzyku zawodowemu. Artykuł omawia kwestie braku środków bezpieczeństwa, nieprzejrzystości wynagrodzeń i konfliktu dotyczącego porozumienia z czerwca ubiegłego roku. Pracownicy są również zaniepokojeni narażeniem na pył krzemionkowy oraz brakiem współpracy w wymianie piasku kwarcowego.

Porozumienie z czerwca ubiegłego roku

W czerwcu ubiegłego roku pracownicy firmy zależnej od Cabildo uzyskali zobowiązanie od Metropolitano Tenerife. Porozumienie to składało się z 22 punktów dotyczących warunków pracy pracowników. Teraz pracownicy twierdzą, że nowy rząd wyspy chce zignorować to porozumienie.

Naruszenia praw pracowników

Przedstawiciel komitetu zakładowego, Jonay Acosta, wyjaśnia, że kierownictwo firmy naciskało na pracowników, aby nie strajkowali poprzez spotkanie zwołane w godzinach pracy. Ponadto firma arbitralnie stosuje nagany wobec pracowników, co wywołuje strach.

Brak planu równości

Jednym z wymogów Planu Równości jest dostarczenie raportu płacowego z wypłatami dokonanymi na rzecz wszystkich pracowników, aby sprawdzić, czy istnieją różnice w wynagrodzeniach. Firma odmawia przekazania raportu, co uniemożliwia opracowanie opóźnionego od 2019 r. Planu Równości.

Narażenie na pył krzemionkowy

Jedną z głównych obaw pracowników Metropolitano Tenerife jest narażenie pracowników na pył krzemionkowy, substancję szkodliwą dla zdrowia. Niektórzy już mają objawy dyskomfortu lub zostali zdiagnozowani jako chorzy. Firma jednak zaprzecza istnieniu tej choroby zawodowej i nie podejmuje żadnych działań w celu jej rozpoznania.

Brak współpracy i wymiany piasku

Firma odmawia współpracy z pracownikami w sprawie wymiany piasku kwarcowego. Zalecenie Cabildo dotyczyło takiej wymiany, jednak Metropolitano Tenerife neguje możliwość jej przeprowadzenia. Pracownicy zwrócili się o mediację do Narodowego Instytutu Bezpieczeństwa i Higieny Pracy, aby upewnić się, że ewentualne wycofanie się z wymiany piasku będzie wynikało z przyczyn technicznych.

Odpowiedź firmy i planowany strajk

Rzecznik Metropolitano Tenerife, Santiago Correa, zaprzecza arbitralnemu wydawaniu ostrzeżeń pracownikom. Firma twierdzi, że strajk nie wpłynie na użytkowników podczas karnawału, ponieważ zapewnia minimalne usługi dla pasażerów. Strajk ma trwać do 18 lutego.

Podsumowanie

Pracownicy Metropolitano Tenerife stają do strajku, domagając się zapewnienia środków bezpieczeństwa, przejrzystości wynagrodzeń oraz przestrzegania porozumienia zawartego w czerwcu ubiegłego roku. Walka dotyczy także narażenia pracowników na pył krzemionkowy oraz braku współpracy w wymianie piasku kwarcowego. Strajk ma trwać do 18 lutego, a firma zapewnia, że minimalne usługi dla użytkowników będą dostępne.

nieprzejrzystosc i brak zapobiegania ryzyku zawodowemu prowadzi pracownikow tramwajow na teneryfie do strajku

Źródło