Delegacja rządu Wysp Kanaryjskich oraz rad wysp Teneryfy i Gran Canarii spotkała się w środę 6.03 w Madrycie z ministrem transportu Óscarem Puente, aby omówić kwestię poszukiwania funduszy na budowę pociągów na dwóch stołecznych wyspach.

Spotkanie rozpoczeło się o godzinie 9:30 w siedzibie ministerstwa, a Puente towarzyszył sekretarz stanu José Antonio Santano. Wyspy Kanaryjskie były reprezentowane przez kanaryjskiego ministra robót publicznych, mieszkalnictwa i mobilności Pablo Rodrígueza, dyrektora generalnego ds. transportu Maríę Fernández, przewodniczącego Cabildo Gran Canarii Antonio Moralesa i przewodniczącą Cabildo Teneryfy Rosę Dávilę. Obecni byli również radna ds. mobilności Rady Teneryfy, Eulalia García, radny ds. zrównoważonej mobilności Rady Gran Canarii, Teodoro Sosa, a także sekretarz generalna ds. transportu lądowego w ministerstwie, Marta Elias, i zastępca dyrektora generalnego ds. planowania kolei, Jorge Ballesteros.

Plan budowy pociągów na Teneryfie i Gran Canarii

Koszt budowy pociągu na Teneryfie szacuje się na około 2 200 milionów euro. Plan Insular de Movilidad Sostenible de Tenerife (PIMSIT), który został opracowany przez firmę Tema Ingeniería na wniosek Rady Wyspy, zawierał ocenę do 17 alternatyw, które proponują infrastrukturę transportową do zbadania przez administrację w nadchodzących dziesięcioleciach „z myślą o zrównoważonym rozwoju”. W dokumencie stwierdzono, że najbardziej odpowiedni jest ten, który priorytetowo traktuje wdrożenie trzech pasów Bus-VAO, parkingów typu „parkuj i jedź”, rozbudowy tramwajów i odsuwa budowę pociągów na dalszy plan.

Kontrowersje wokół projektu kolejowego

Plan budowy pociągów na Teneryfie i Gran Canarii spotkał się z opóźnieniami i kontrowersjami, głównie z powodu wysokich kosztów szacowanych na ponad 3,8 miliarda euro. Na Teneryfie projekt został tymczasowo wstrzymany z powodu warunków politycznych, podczas gdy na Gran Canarii nie napotkał na opór.

Pociąg na Gran Canarii, w który zainwestowano już około 30 milionów w same badania, ma przybliżony koszt 1,6 miliarda i jest planowany z jedenastoma stacjami rozmieszczonymi w sześciu gminach na północnym wschodzie, wschodzie i południowym wschodzie, łącząc Las Palmas de Gran Canaria z obszarem turystycznym Maspalomas.

Priorytet dekarbonizacji transportu na Wyspach Kanaryjskich

Ministerstwo Transportu zidentyfikowało dekarbonizację transportu jako kluczowy cel, akcentując rolę kolejowego systemu transportowego w usprawnieniu mobilności oraz w procesie dekarbonizacji na Wyspach Kanaryjskich. W odpowiedzi na problemy mobilnościowe, utworzono specjalną grupę roboczą pod przewodnictwem poddyrekcji sektora kolejowego, co zostało zapowiedziane przez sekretarza stanu José Antonio Santano. Rozważana jest również dalsza inwestycja w rozwój infrastruktury ładowarek do samochodów elektrycznych.

Znaczące inwestycje w infrastrukturę i mobilność Wysp Kanaryjskich

W kontekście rozwijania infrastruktury i wsparcia mobilności, ministerstwo przypomniało o alokacji prawie 1 124 mln euro na rozwój i poprawę sieci drogowej od 2018 roku. Szczególny nacisk położono na odbudowę drogi La Palma między Puerto Naos i Tazacote, zniszczonej przez erupcję wulkanu. W 2023 roku przeznaczono 909,8 mln euro na wsparcie transportu pasażerskiego i towarowego, z czego 618 mln euro na dotacje dla lotów między wyspami a kontynentem.

Wsparcie dla publicznej mobilności i świadczenie usług publicznych

Rząd zainwestował 81 mln euro rocznie w bezpłatny miejski i metropolitalny transport publiczny dla stałych użytkowników, z inicjatywą przedłużoną na rok 2024. Ponadto, zobowiązania z tytułu świadczenia usług publicznych (OSP) otrzymały wsparcie finansowe, w tym 3,8 mln euro na transport powietrzny, 2,11 mln euro na transport morski i 88,9 mln euro na wsparcie transportu towarowego dla Wysp Kanaryjskich.

PIMSIT – nowe podejście do mobilności na Teneryfie

Cabildo Teneryfy zainicjowało Plan Zrównoważonej Mobilności Wyspy (PIMSIT), analizując 17 opcji infrastrukturalnych. Zalecenia skupiły się na wdrożeniu trzech pasów Bus-VAO, rozbudowie tramwajów, oraz parkingu typu „parkuj i jedź”. Szczególnie zwrócono uwagę na rozbudowę sieci tramwajowej na linii L1 i L2 oraz na projektowanie parkingów na drogach TF-1 i TF-5. Oceniono, że najlepsze rozwiązanie to m.in. zakopanie TF-1 w Adeje, budowa obwodnicy TF-5 w La Laguna oraz realizacja trzech pasów Bus-VAO, co wpłynęłoby pozytywnie na przepustowość i dostępność transportu publicznego, minimalizując jednocześnie wpływ na środowisko naturalne i kulturowe, brane pod uwagę są również projekty które usprawnią przepływ pasażerów z lotnisk na Teneryfie. Wśród projektów nie znalazł się natomiast pożądany przez mieszkańców tramwaj Arona-Adeje.

delegacja z wysp kanaryjskich udaje sie do madrytu aby ubiegac sie o panstwowe fundusze na pociagi na teneryfe i gran canarie

Źródło
Źródło