Przybycie pierwszego modułu Wielkiego Ciągu Pieszego na Teneryfę

Na Teneryfę przybył pierwszy moduł innowacyjnej kładki dla pieszych, który ma radykalnie zmienić ruch na wyspie. Obiekt ten w szczególności zrewolucjonizuje rondo Padre Anchieta, jeden z najgęstszych punktów ruchu na autostradzie północnej (TF-5). Jego rozładunek w porcie Santa Cruz de Tenerife rozpoczął się około godziny 18:00 w ubiegły czwartek, po przybyciu statku Andalucía Exprés z portu w Sewilli.

Szczegóły modułu i jego transportu

Krzywoliniowy moduł waży 10 ton i mierzy ponad 30 metrów. To pierwszy z 10 modułów oczekiwanych w nadchodzących miesiącach, z czego cztery zostały już ukończone w Sewilli. Transport tej monumentalnej budowli wymagał specjalnego urządzenia zarówno na morzu, jak i na lądzie.

Rosa Dávila, prezes Tenerife Cabildo, była obecna od godziny 18:00 i nadzorowała proces. Dávila przewidywała, że duży chodnik dla pieszych stanie się „ikoną” w historii Teneryfy i istotnym rozwiązaniem odciążającym ruch na autostradzie północnej oraz wjazdach do La Laguna i El Rosario.

Wpływ na ruch w Santa Cruz de Tenerife

Transport tego ogromnego modułu będzie miał znaczący wpływ na komunikację Santa Cruz de Tenerife. Wpłynie to na trasy miejskie, a na drogach będą przeprowadzane skomplikowane manewry, nawet przy ruchu w kierunku przeciwnym niż zwykle. Temu 38-metrowemu pojazdowi przewożącemu moduł będzie towarzyszyć kawalkada, a jego podróż będzie powolna ze względu na dużą masę.

Oczekiwania wobec projektu chodnika dla pieszych

Projekt ten zmieni ruch na Teneryfie poprzez wprowadzenie nowatorskiego rozwiązania do sieci dróg wyspy – 314-metrowego chodnika w kształcie pierścienia. Zaprojektowany, aby odciążyć rondo i zapewnić bezpieczeństwo licznym pieszym, zwłaszcza studentom Uniwersytetu La Laguna.

Prace przy rondzie La Laguna rozpoczęły się w listopadzie 2021 roku, a prace budowlane zlecono firmie Obras Huarte Lain za 8,8 mln euro. Projekt obejmuje instalację tego pierścienia o średnicy około 100 metrów, wspartego systemem specjalnych podpór, z placem przylegającym do obecnego parkingu Wydziału Biologii Uniwersytetu La Laguna. W miarę pojawiania się kolejnych modułów w nadchodzących tygodniach nastąpi postęp w realizacji tego charakterystycznego projektu.

pierwszy 10 tonowy modul wielkiej kladki dla pieszych ktora zrewolucjonizuje ruch na wyspie jest juz na teneryfie

Źródło