Kładka dla pieszych w La Lagunie

Rada Teneryfy z dużą intensywnością prowadzi prace przy budowie jednego z najtrudniejszych projektów drogowych na wyspie. Chodzi o konstrukcję składającą się z 11 metalowych części, każda ważąca 10 ton, która stworzy szkielet nowej kładki w miejscowości La Laguna. Elementy te zostaną przetransportowane na wyspę z Sewilli.

Nowy sposób radzenia sobie z korkami drogowymi

Projekt ten ma wprowadzić nową jakość w zarządzaniu ruchem drogowym na Teneryfie, wprowadzając unikalne rozwiązanie. Kładka piesza o długości 314 metrów w kształcie pierścienia ma za zadanie zapobiegać korkom na rondzie – głównej drodze do centrum La Laguny.

nowa kladka la laguna 3

Złożoność zadania transportowego

Oczekuje się, że do marca firma OHLA zakończy produkcję pierwszych modułów metalowych w Sewilli. Tymczasem Rada Teneryfy rozwiązuje wiele formalności związanych z przewozem. Operacja przewozu tych olbrzymich modułów będzie skomplikowana, z uwagi na wymagania specjalnych ciężarówek o długości ponad 30 metrów na lądzie, a dużych statków na morzu zdolnych znosić ogromne obciążenia.

nowa kladka la laguna 4

Nowa kładka – klucz do odkorkowania autostrady

Kładka stanowi jeden z pionowych elementów pakietu działań podejmowanych przez Teneryfę w celu zmniejszenia korków na autostradzie Północnej (TF-5). Nowe podejście do modernizacji ronda rozszerzono również o budowę nowych dojazdów do La Laguny i uniwersytetu.

nowa kladka la laguna 2

Kwestie budżetowe i planowane zakończenie budowy

Najbardziej optymistyczne prognozy wskazują, że kładka zostanie otwarta po następnym lecie. Projekt powierzony był Fhecor Ingenieros Consultores w 2018 r. Ich propozycja wygrała konkurs pomysłów zwołany przez Radę. Pomimo rosnących kosztów materiałów i opóźnień w rozwoju projektu spowodowanych inflacją i brakiem podaży materiałów, koszt kładki przekroczył już 10 milionów euro. Budowa jest pełna wyzwań i kompleksowości, ale innowacyjne i efektywne podejście do tego zadania jest bardzo optymistyczne.

nowa kladka la laguna

Dynamika strukturalna – zalety projektu Fhecor

Zaproponowany projekt jest w zasadzie zakrzywioną belką nośną w kształcie pierścienia, podpartą systemem punktowych wsporników. Geometria pasareli nadaje wykonaniu olbrzymiej wizualnej dynamiki. Jest to nie tylko wyjątkowe rozwiązanie strukturalne, ale także ułatwia komunikację między strefami miejskimi i uniwersyteckimi.

w ten sposob duzy pierscien dla pieszych na rondzie padre anchieta zrewolucjonizuje ruch na teneryfie

Źródło