Przewodnicząca Cabildo de Tenerife, Rosa Dávila, ogłosiła w czwartek, że rząd spodziewa się, że projekt kolei południowej rozpocznie się od odcinka San Isidro-Adeje, którego koszt wyniesie około 800 milionów euro. Zostało to ogłoszone na konferencji prasowej w towarzystwie radnego ds. prezydencji, administracji i usług publicznych, planowania terytorialnego i dziedzictwa historycznego, José Miguela Ruano, który podkreślił, że rozwój kolei na Teneryfie jest „celem nie do odrzucenia”.

Dávila zwrócił uwagę, że projekty techniczne muszą zostać zaktualizowane po czterech latach „paraliżu” rządu PSOE-CS. Oświadczenie o oddziaływaniu na środowisko jest nieaktualne, a także modyfikacji planu zarządzania wyspą Teneryfa (PIOT), prace, które potrwają co najmniej rok.

Jeśli projekt uzyska odpowiednie finansowanie i wsparcie techniczne i prawne, prace potrwają około czterech lat.

Wsparcie dla projekty kolei na Teneryfie

Prezydent docenił „absolutne wsparcie” Ministerstwa Transportu dla propozycji Teneryfy i Gran Canarii, co przekłada się, jak wyraził departament kierowany przez Óscara Puente, na zobowiązanie do utworzenia grupy roboczej w celu przeanalizowania wykonalności pociągów. Dávila sądzi jednak, że pojawią się trudności w uzyskaniu niezbędnych funduszy, ponieważ 4 mld euro to duże pieniądze dla sieci państwowej. Dlatego też delegacja Wysp Kanaryjskich poszukuje pieniędzy w budżecie podczas delegacji do Madrytu.

Zgodność z celami Unii Europejskiej

Dávila wskazała, że projekt kolei jest zgodny z celami UE w zakresie dekarbonizacji, na które dostępnych jest „wiele funduszy”, oprócz funduszy rządów centralnego i Wysp Kanaryjskich oraz samego Cabildo za pośrednictwem Metrotenerife. Odcinek San Isidro-Adeje został wybrany ze względu na intensywność:

  • pół miliona codziennych podróży,
  • strefę przemysłową,
  • lotnisko południowe,
  • port,
  • szpital,
  • i duże centra zatrudnienia.
pociagTeneryfa

Konsekwencje dla mobilności

Pociąg jest „opłacalny” z ekonomicznego i środowiskowego punktu widzenia i stanowi „rozwiązanie” problemów z mobilnością, z jakimi boryka się wyspa. Niestety ministerstwo nie miało kontaktu z Cabildo przez ostatnie cztery lata, co opóźniło prace nad projektem.

Projekt PIMSIT

Samo Cabildo Teneryfy zleciło w ostatniej kadencji plan zrównoważonej mobilności na wyspie (PIMSIT), który proponuje infrastrukturę transportową w formie pasów Bus-VAO, parkingów typu „parkuj i jedź” oraz rozbudowy tramwajów. Nowa Cabildo, z CC i PP na czele, ignoruje wnioski z tego badania eksperckiego.

Podsumowanie

Eksperci uważają, że pociąg nie jest priorytetem dla wyspy i powinien być rozważany dopiero po zrealizowaniu wszystkich planowanych projektów drogowych. Projekt kolei na Teneryfie nadal budzi kontrowersje co do jego skuteczności i potrzeby finansowania.

pociag z san isidro do adeje priorytet cabildo teneryfy koszt 800 milionow euro

Źródło