Las Palmas wprowadza pierwszą Strefę Niskiej Emisji
Las Palmas de Gran Canaria przygotowuje się do wprowadzenia pierwszej Strefy Niskiej Emisji (ZBE) w dzielnicy Alcaravaneras. José Eduardo Ramírez, radny ds. mobilności, przedstawił w czwartek główne założenia nowego rozporządzenia, które będzie regulować funkcjonowanie ZBE w stolicy. Przepisy mają wejść w życie w ciągu roku.
Główne cele i założenia
Ramírez podkreślił, że nowe rozporządzenie jest zgodne z wytycznymi określonymi przez państwo dla wszystkich miast liczących ponad 50 000 mieszkańców. Głównym celem jest zmniejszenie emisji i hałasu z ruchu drogowego w wyznaczonym obszarze.
„Priorytetem dla Departamentu Mobilności są prace urbanistyczne, które zostaną przeprowadzone przez Sagulpę w ZBE. Upiększą one okolicę, uczynią ją bardziej dostępną i pomogą usunąć dym i hałas z tego obszaru” – wyjaśnił radny.
System kontroli i monitoringu
Równolegle z opracowywaniem rozporządzenia, Sagulpa ogłosiła już przetarg na system kamer do kontroli strefy. Kamery będą automatycznie sprawdzać, czy pojazdy mają prawo wjazdu do strefy, bez rejestrowania wizerunku pasażerów.
Rada Miejska będzie zarządzać rejestrem pojazdów uprawnionych do wjazdu, poruszania się i parkowania w ZBE. Informacje o strefie i procedurach rejestracji będą dostępne online poprzez różne urządzenia i aplikacje.
Zasady dostępu i kary
Rozporządzenie określa, które pojazdy będą miały swobodny dostęp do strefy, a które będą potrzebowały specjalnego zezwolenia. Mieszkańcy dotkniętych ulic będą mogli poruszać się po strefie bez dodatkowych formalności. Firmy i osoby samozatrudnione pracujące w okolicy będą mogły uzyskać odpowiednie zezwolenia.
Naruszenie zasad dostępu do ZBE będzie traktowane jako poważne wykroczenie, podlegające karze grzywny w wysokości 200 euro. W przypadku recydywy kara może zostać zwiększona o maksymalnie 30%.
Struktura rozporządzenia
Nowe rozporządzenie składa się z 18 artykułów podzielonych na 3 tytuły:
1. Przepisy ogólne
2. Aspekty dotyczące warunków dostępu, ruchu i parkowania
3. Obowiązujący system sankcji
Dodatkowo, dokument zawiera dwa załączniki. Pierwszy wyznacza granice pierwszej strefy niskiej emisji w mieście, a drugi wyszczególnia pojazdy uprawnione do wjazdu do ZBE.
Plany na przyszłość
Ramírez zaznaczył, że format rozporządzenia umożliwia tworzenie kolejnych stref LEZ w innych obszarach miasta bez konieczności modyfikowania przepisów za każdym razem. „Celem Departamentu Mobilności, w ramach Strategii Zrównoważonej Mobilności Las Palmas de Gran Canaria 2023-2026, jest utworzenie co najmniej jeszcze jednej ZBE w mieście w tym okresie” – dodał radny.
Pojazdy uprawnione do wjazdu
Swobodny dostęp do Strefy Niskiej Emisji będą miały:
– Pojazdy z kategorią klasyfikacji środowiskowej 0 EMISJI lub ECO
– Wszelkie pojazdy niezmotoryzowane lub z napędem elektrycznym (np. rowery, hulajnogi elektryczne)
– Pojazdy zarejestrowane przez mieszkańców ZBE
– Pojazdy osób z kartą parkingową dla niepełnosprawnych
– Pojazdy niezbędnych i podstawowych usług publicznych
– Pojazdy zabytkowe
– Pojazdy służb ratunkowych i pomocy drogowej
Dodatkowo, za specjalnym zezwoleniem do strefy będą mogły wjechać m.in.:
– Pojazdy firm i osób samozatrudnionych działających w ZBE
– Pojazdy dostawcze
– Pojazdy właścicieli prywatnych miejsc parkingowych w strefie
– Pojazdy wjeżdżające do warsztatów naprawczych w ZBE
– Pojazdy dojeżdżające do aptek, gabinetów lekarskich i weterynaryjnych
Podsumowanie
Wprowadzenie Strefy Niskiej Emisji w Las Palmas de Gran Canaria to ważny krok w kierunku poprawy jakości powietrza i życia mieszkańców. Nowe rozporządzenie, choć wprowadza pewne ograniczenia, ma na celu zrównoważenie potrzeb mieszkańców, przedsiębiorców i środowiska naturalnego. Władze miasta zapewniają, że system będzie elastyczny i gotowy na przyszłe rozszerzenia, co pozwoli na stopniowe zwiększanie obszarów objętych niską emisją.