Upał, wiatr, falowanie i kalima – ostatnie dni na Wyspach Kanaryjskich
Wyspy Kanaryjskie spędziły ostatnie kilka dni pod znakiem różnych ostrzeżeń pogodowych. Upał, wiatr, falowanie i kalima były głównymi cechami tygodnia na wyspach, dając późne i nieco nietypowe powitanie lata na archipelagu.
Tolvanera – niezwykłe wiry pyłowe w Parku Narodowym Teide
Monitorując tę sytuację, Państwowa Agencja Meteorologiczna (Aemet) odkryła ciekawe zjawisko znane jako tolvanera niemal pod drzwiami swojej siedziby w Izaña. Za pośrednictwem swoich sieci społecznościowych Aemet udostępniła nagranie wideo przedstawiające moment uchwycony w środku Parku Narodowego Teide w niedzielę 14 lipca, wyjaśniając, że wystąpił on „z powodu silnego nagrzania powierzchni” odnotowanego w weekend.
Nie pierwszy wir pyłowy na Teneryfie
Nie jest to pierwszy przypadek zaobserwowania tego zjawiska w tym rejonie Teneryfy. Ostatni miał miejsce podczas pożaru lasu, który latem ubiegłego roku dotknął dużą część lasów wyspy i wkroczył do Parku Narodowego. Wówczas to popiół z płomieni wzniósł się w niebo w postaci różnych wirów. Jednak w tę niedzielę to pył na ziemi skończył w misce pyłowej.
Czym jest tolvanera?
W rzeczywistości obrazy pokazują atmosferę tak naładowaną pyłem, że trudno jest nawet dostrzec krajobraz. Według samego Aemet są to wiry, które rozwijają się w dolnej warstwie atmosfery, bez bezpośredniego połączenia z chmurą konwekcyjną, i które są widoczne dzięki unoszonemu przez nie pyłowi, piaskowi lub gruzowi. W większości przypadków rozwijają się one w upalne dni na suchym podłożu, z powodu silnego nagrzewania się powierzchni, przy braku niskich chmur lub przy niskim rozwoju chmur, dokładnie tak, jak pogoda odnotowana w ten weekend na szczycie Teneryfy.
Rozmiary i czas trwania tolvanery
Znane również jako diabły pyłowe, rozmiary „tolvanera” zwykle wahają się od pół metra do dziesięciu metrów szerokości, podczas gdy ich wysokość może sięgać nawet stu metrów. Czas trwania zjawiska wynosi zwykle około kilku minut, ale zdarzały się przypadki trwające około pół godziny. Choć z wyglądu przypominają tornado, rzadko kiedy powodują intensywne wiatry.